Uitreiking oorkonden (I) (restauraties) Op 20 mei j.l. werden voor de vijfde maal collectief oorkonden uitgereikt voor goed geslaagde restauraties. Eerder gebeurde dit in 1974 in het stadhuis te Zierikzee, in '76 in het stadhuis van Brouwershaven, in '79 opnieuw in het stadhuis van Zierikzee en in '84 in het Slot Haamstede. In 1984 waren er voor het eerst ook vier oorkonden bij voor vernieuwing dan wel nieuwbouw in historische omgeving, goed daarin passend. Ditmaal waren dat er zes. De uitreiking had plaats in de Nieuwe Kerk te Zierikzee, in de ochtend van de „Stad en Lande dag" ter gelegenhed van het vijftig jarig bestaan. Eerst gaf architect L. J. Weyts te Bergen op Zoom, lid van de commissie oorkonden, een kort overzicht van de bedoeling met de toekenning van oorkonden. Stad en Lande wil daarmee een blijk van waardering geven voor restauraties of vervangende nieuwbouw die met gevoel voor het historisch erfgoed en de karakteristieke details daarvan tot stand worden gebracht. Zo blijft een en ander voor het nageslacht bewaard. De oorkonden willlen tevens een stimulans voor anderen zijn het goede voorbeeld te volgen. Er werden in totaal 26 panden beoordeeld, uit opgaven van de gemeenten. De heer J. L. van Sloten, voorzitter van de commissie, vertelde daarna iets over de elf oorkonde-panden, te beginnen met de Nieuwe Kerk zelf. In het onderstaande is dit te lezen. Historische gegevens over de panden en hun bewoners had hij verkregen van de heer H. Uil, streekarchivaris. Deze zijn hier nu volledig opgenomen. De vijf oorkonden voor restauraties vielen allen in Zierikzee, de zes voor nieuwbouw ook elders. Deze betroffen, in alfabetische volgorde naar eigenaars, de panden: Hostellerie te Schuddebeurs (aangebouwde serre) Ring hoek Dapperweg te Haamstede (renovatie vier woningwetwoningen) Appelmarkt 22 te Zierikzee (nieuwe winkelpui) Ravestraat 6/8 te Zierikzee (vernieuwen in oude stijl) Lange Reke 22 te 'Renesse (idem) Scheepstimmerdijk 24 te Zierikzee (renovatie). Deze panden worden in het volgende nummer opgenomen. Nieuwe Kerk, interieur Deze prachtige ruimte werd een goed jaar geleden weer in gebruik genomen na 17 jaar lang gesloten te zijn geweest en steeds verder in verval geraakt te zijn. Daar ging een uitgebreide uitwendige en inwendige restauratie aan vooraf. Helaas is deze nog niet helemaal klaar. Het orgel bijv. moet nog worden hersteld. Over de geschiedenis van de kerk is verleden jaar uitvoerig gesproken. Er is een 110

Stad en lande | 1989 | | pagina 16