Nieuwe kerk, interieur. goed gedokumenteerd boekje over verschenen van de hand van de heer Uil. De kerk is in 1977 voor zegge en schrijve 1 gulden overgegaan naar de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, die gelukkig voldoende fondsen heeft kunnen verwerven de restauratie tot stand te laten brengen. De commissie waardeerde het bijzonder dat deze restauratie tot stand gekomen is met respect voor het bestaande interieur, terwijl toch aan de moderne eisen van bijv. verwarming is voldaan. De heer M. P. de Bruin nam de oorkonde in ontvangst. Schuithaven 12 Dit pandje was langdurig in zeer slechte staat en werd gestut tegen de muur van het Huis van Nassau, aan de overkant van de straat. Het dreigde in te storten, totdat de fam. Bij de Vaate het kocht. Het huis is beeld-bepalend, en letterlijk een hoeksteen aan de voormalige schuithaven, waar de boeren uit de polder Schouwen al in de vijftiende eeuw met hun schuitjes naar toe gingen om hun waren naar de markt te brengen. Lang geleden al werd het net als nu als winkel gebruikt. In de 2e helft van de 18e eeuw woonde er ene Jan Joel, die meester handschoenmaker was. In de vorige eeuw was het een tijd herberg. In de Franse tijd woonde er de herbergier H. Huygens. In die tijd werd bijna alles in het Frans opgeschreven. Huygens stond dan ook in het bevolkingsregister bekend als cabaretier of te wel: herbergier. Huygens werd opgevolgd door J. J. Verseput. De tapster N. C. Slierenberg was de laatste die er het café-bedrijf uitoefende. 111

Stad en lande | 1989 | | pagina 17