Cursus oud-schrift voor gevorderden Melis Stoke, poorter van Zierikzee „volwelle" om er het laken in te bewerken (een soort vóór-krimpen). Namen als Raamstraat (waar het laken werd gespannen op ramen) en de Wevershoek zijn eveneens herinneringen aan deze bedrijfstak. De put kreeg zijn water deels van het opwellende grondwater, deels van het hemelwater en tenslotte uit de regenbakken van de Grote, later de Nieuwe Kerk. De waterput van de voormalige Sint Lievensmonsterkerk bestaat nog steeds, maar de verbinding met de Varreput is verbroken. De Varreput ligt in het verlengde van de Weststraat, die in de 15e eeuw de Volderstraat heette. De volders of vollers waren de bewerkers van het laken. Na het verdwijnen van de lakennijverheid aan het einde van de 17e eeuw werd de put uitsluitend nog gebruikt als drinkplaats voor het vee en als bluswater-reservoir. Het woord var betekent stier. Voor het moderne verkeer is de put een niet te onderschatten obstakel. In de 60-er jaren gingen herhaaldelijk stemmen op de put te dempen of te verleggen. De plaatsing op de monumentenlijst maakte echter het behouden noodzakelijk. De slechte ommuring noopte tot restauratie. Stad en Lande stelt het erg op prijs dat zo'n belangwekkend historisch objekt voor Zierikzee behouden bleef en wel op exact dezelfde plaats. De bestrating in de omgeving werd aangepast. Dit bracht de commissie ertoe ook de bestrating van Zierikzee in het algemeen in de waardering te betrekken. In diverse straten in het centrum is deze op verantwoorde wijze gewijzigd, met natuursteenkeien en echte straatklinkers zoals vroeger, met „kinderkopjes" op de rijweg en het „padje" van kleine stenen voor de voetganger. (wordt vervolgd) In mededelingenblad nr. 45 is de andere molen in Zierikzee, „De Hoop", door hem beschreven. Op vrijdagavond 1 december a.s. start een cursus oud-schrift voor gevorderden. De cursus is bedoeld voor degenen die in het verleden een cursus voor beginners hebben gevolgd, dan wel enigszins vertrouwd zijn met oud-schrift. De cursusduur bedraagt 15 avonden. Teksten uit de 13de tot en met de 17de eeuw worden behandeld. De cursus wordt gegeven door de heer H. Uil (streekarchivaris). Bij hem kan men verdere inlichtingen inwinnen en zich aanmelden (tel. 01110-13151, kantoor en 01110-14562, privé). De Commissie Regionale Geschiedbeoefening Zeeland geeft een serie doctoraalscripties uit. Onlangs verscheen nummer 7, die geheel aan Zierikzee is gewijd. De titel luidt: Melis Stoke, poorter van Zierikzee. De auteur is Karin de Rijke, die met deze scriptie haar studie Nederlands, hoofdvak Middelnederlandse letterkunde, aan de Rijksuniversiteit Utrecht afrondde. Aan de hand van de Rijmkroniek van Holland en aanvullende literatuur gaat de onderzoektser in op de vraag of Melis Stoke ooit inwoner van Zierikzee is geweest. De scriptie is te bestellen door overmaking van 14,50 (inclusief verzendkosten) op gironummer 5474090 ten name van Gemeenschappelijke Regeling Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg onder vermelding: „Melis Stoke". Voorts is de scriptie voor 10,te verkrijgen bij het Zeeuws Documentatie centrum (tweede verdieping van de Zeeuwse Bibliotheek) in Middelburg en bij het Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland, Stadhuis, Meelstraat 8 te Zierikzee. Het streekarchivariaat is geopend op alle werkdagen van 9.00-12.00 en 13.30- 17.00 uur. 117

Stad en lande | 1989 | | pagina 23