iets minder aandacht voor de expositie hadden, maar hem wel bezichtigden. Een andere dag die veel bezoekers bracht, was woensdag 31 mei. Die dag waren we vanwege de paardenmarkt de gehele dag geopend. Er werd in de periode in Zierikzee ruim 1100,omgezet aan kronieken, mededelingenbladen, veldnamenboeken, brochures en bandjes, als tegemoetkoming in de huur van de kerk (er werd geen entree geheven). In de Nieuwe Kerk was de tentoonstelling uitgebreider dan op de andere plaatsen, want er werden tevens foto's geëxposeerd van de panden die een oorkonde hadden gekregen en er hingen 75 affiches die door schoolkinderen in het kader van de jubileumwedstrijd van de Commissie Streekkunde waren gemaakt. Diverse schoolklassen onder leiding van leerkrachten bezochten de tentoonstelling. De kinderen bleken veel belangstelling voor de foto's uit de eigen omgeving te hebben. Ook de archeologische afdeling, die de wordingsgeschiedenis van het eiland in beeld bracht, mocht zich verheugen in de aandacht. Er waren ook kinderen, die zomaar alleen kwamen kijken en vol vragen zaten. Over de kerk zelf wilden ze ook veel weten. Zaterdagavond 3 juni braken we de hele expositie af. Met behulp van de paardentrailer van dierenarts Buth, de kampeerauto van de familie Overbeeke- Sacré en diverse leden van de vereniging werd alles overgebracht naar Haamstede. Maandag werd de expositie aldaar weer opgebouwd in de Bewaerschole en dinsdag 6 juni ging deze open. Dat was op verzoek van de exploitant, de Stichting Westerschouwen Cultureel iets eerder dan aanvankelijk gepland. Gelukkig was mevrouw Van der Wiel- Jansen van de Stichting bereid om in die tijd toezicht te houden. De overige 2 weken hielden diverse leden van Stad en Lande toezicht bij de expositie. Tijdens de tentoonstelling in Haamstede was het overwegend „strandweer" en duidelijk merkbaar, dat het toeristenseizoen nog niet echt begonnen was. Dit werkte niet mee om veel bezoekers te trekken. Ondanks dat waren er 350 bezoekers in totaal, gemiddeld zo'n 20 per dag. Op zaterdag 24 juni was het afgelopen. De expositieruimte van de Bewaerschole werd heel geschikt bevonden, omdat alles er zo goed tot zijn recht kwam. Maandag 26 juni gingen we naar Bruinisse. We konden in het gemeentehuis heel de hal, het trappenhuis en de overloop boven gebruiken. De commissieleden slaagden er gezamenlijk in een fraaie opstelling te maken. De volgende dag werd de expositie officieel geopend. Het dagelijks bestuur van Stad en Lande en de Commissie Kleine Monumenten waren uitgenodigd door de gemeente. Burgemeester Hekman, al vele jaren lid van onze vereniging, heette allen welkom en sprak er zijn vreugde over uit, dat de tentoonstelling in Bruinisse was. Hij ging in op het jubileum en het doel van de vereniging. Vervolgens belichtte ondergetekende in het kort de vele rampen die Bruinisse getroffen hebben in het verleden, waardoor veel historische zaken verloren gingen. Maar Bru speelde ook een belangrijke rol, bijvoorbeeld als voornaamste toegangspoort tot Schouwen- Duiveland, vroeger met de pont bij Zijpe. Van de haven van Zijpe en van een gevelsteen met het wapen van Bruinisse werden foto's onthuld. Daarna werd het glas geheven op het welslagen van de tentoonstelling. De expositie was te bezichtigen tijdens de openingsuren van het gemeentehuis. We hoefden hier geen toezicht te houden, maar weten daardoor ook niet hoeveel bezoekers er kwamen. Op zaterdag 15 juli tijdens de visserijdagen waren we wel present, toen vele belangstellenen uit de visserij de expositie bekeken. Het bandje met Schouwse liedjes vond gretig aftrek. Het 119

Stad en lande | 1989 | | pagina 25