K I Open Monumentendagen 1989 en 1990 Opknapbeurt gevel Lange St. Janstraat Stad en Lande was op de Open monumentendag van 9 september j.l. present in de Vierschaar van het stadhuis te Zierikzee met enkele panelen met foto's. Deze waren van kleine monumenten en van panden die in mei j.l. een oorkonde gekregen hadden. Zo'n 1100 bezoekers passeerden onze stand. Daar was ook de brochure „Kleine Monumenten van Schouwen-Duiveland" te koop. Dat was ook het geval in het Burgerweeshuis. Een aantal vrijwilligers van onze vereniging hield toezicht en gaf soms ook inlichtingen. Namens Stad en Lande hartelijk dank! B. en W. van Zierikzee zond ons een bedankbrief. Omdat enkelen dit jaar bepaalde opengestelde monumenten in andere plaatsen wilden bezoeken lukte het maar nauwelijks om voldoende vrijwilligers bijeen te krijgen (van 10 tot 17 uur). Het volgend jaar is de Open monumentendag op zaterdag 8 september (1990). Willen we dan opnieuw meedoen dan verzoeken we nu al deze dag ('s morgens en/of 's middags) vrij te houden! Het zou jammer zijn als dan monumenten gesloten zouden moeten blijven, juist nu de belangstelling toeneemt. Gelukkig zijn er veel particulieren die met liefde voor de historische omgeving waarin ze wonen het nodige er voor over hebben hun huis in oude stijl te behouden. Niet voor niets is voor de panden 6 en 8 in de Ravestraat in Zierikzee in mei j.l. een oorkonde voor renovatie toegekend. Met ere mag ook genoemd worden het herstel van de gevel Lange St. Janstraat 48 aldaar door de heer J. van Eenige. Deze gevel was in slechte staat en is door hem in étappes opgeknapt. Pleisterwerk er af gebikt, voegen uitgehakt, verweerde stenen vervangen, de hele topgevel („fles") er af en weer opgebouwd, compleet met hardstenen platen. Ook de pui onder het raam bleek te moeten worden vernieuwd, wat zelfs stutwerk van de gevel vereiste. Een nieuwe hardstenen stoep completeert het geheel. Stad en Lande heeft er waardering voor dat met veel opofferingen en zelfwerkzaamheid van de bewoner(s) het straatbeeld ter plaatse goed bewaard gebleven is. 121

Stad en lande | 1989 | | pagina 27