De Groole Kerk te Zierik:ec in brand. Daar ziet gij de Groote Kerk van de stad Zierikzee in brand. Dit treurig voorval had plaats in den nacht tusschen den 6 en 7 October 1832. Eene der prachtigste en schoonste kerken uit ons Vaderland werd daardoor vernietigd naar heerlijk orgel eo haar kunstige predikstoel werden hoog geroemd.' De dikke plompe toren is evenwel bewaard gebleven. Begrijpt eens I men had dezen toren lot eene hoogte van 780 voeten willen brengen, doch de bouwing, in H5t begonnen, werd weldra gestaakt ten gevolge van rampen op zee en bleef' de toren sedert dien lijd tot eer.e hoogte van 200 voelen. Indien de bouwmeester z(jn plan had kunnen ten uitvoer brengendan ware deze toren zeker de hoogste toren der aarde geworden ;"de NVeslerkerktoren te Amsterdam is maar 269 voeten hoog, de St. llartenskerktoren te Groningen, 330 voeten, de Dom te Utrecht, de hoogste uit ons Land, 380 voeten, en de toren van den Munster te Straatsburg, die voor de hoogste toren der aarde gehouden wordt445 voeten. de rijksbelastingen, het gebouw van het U.V.V. en het bureau van de rijkspolitie. Er werden grote herenhuizen aangetroffen aan de noordzijde van het Kerkhof, in de Koraalstraat en in de Minderbroederstraat. Alleen de historische en monumentale gevel van het reeds vermelde jeugdgebouw „De Driehoek" is overgebleven. Een aantal grote openbare gebouwen is inmiddels verdwenen of door andere vervangen, zoals de Sint Lievens- Monsterkerk, destijds de grootste van Zeeland, de Waalsekerk aan het eind van de Poststraat, de Doopsgezindekerk in de Wevershoek, de Latijnseschool, het Oudemanhuis in de Manhuisstraat, de Bank van Lening in de Minderbroederstraat, de Zuidwellepoort, de Westpoort en de Hoofdpoort. De openbare verlichting vond plaats door middel van ongeveer 220 lantaarns (die men gloeiende spijkers noemde). Zij waren met hun schijnsel gedurende 8 maanden van het jaar in gebruik. Op of in de nabijheid van bepaalde punten was er 's nachts altijd verlichting, zoals bij de bruggen. De drie lantaaropstekers kregen een weekloon van 2,90. In de „gemeentebegroting" moest rekening 127

Stad en lande | 1989 | | pagina 33