Ir. A. J. Beenhakker: Toekomstperspectief voor natuur en landschap op Schouwen-Duiveland In mijn artikel in het jaarboek heb ik aangegeven dat de instandhouding van natuur en landschap sterk afhankelijk is van de mate van isolatie. Schouwen- Duiveland, lange tijd een rustig en geïsoleerd eiland, is nu ontsloten en overstroomd door druk verkeer en massaal toerisme. Wil men de kwaliteit van de natuur handhaven, dan zal verdwenen natuurlijke isolatie moeten worden gecompenseerd door kunstmatige isolatie: beperkingen, zonering en prikkeldraad. De druk op de natuur, vooral door toerisme en watersport, zal in de komende tijd nog sterk toenemen, zodat veel conflictsituaties te verwachten zijn. In de Deltawerken zijn de maximale mogelijkheden voor natuurlijke differentiatie nu wel bereikt. De kwaliteit kan tegenover de recreatiegebieden alleen worden gehandhaafd door onvriendelijke maatregelen. Op het eiland zelf zijn er nog mogelijkheden tot kwaliteitsverbetering: definitieve veiligstelling van de inlagen, natuurbouw in het binnenduingebied en het Prunjegebied, beter beheer van de duinen en de binnendijken. De druk op de duinen en de binnenduinrand zal echter blijven toenemen. Het oude landschap van Schouwen-Duive land is voorgoed verdwenen. De tijd dat de boer de vanzelfsprekende beheerder van het landschap was, ligt al lang achter ons, maar met behulp van speciale organisaties en diensten is veel verbetering te bereiken. Het beste practische middel om tot landschapsverbetering te komen is landinrichting. Kortom, de mensen die zich inzetten voor behoud van natuur en landschap, zullen zich hard moeten inspannen om de kwaliteit op peil te houden, en dat zal ze niet door iedereen in dank worden afgenomen. Drs. F. Thissen: De dorpen van Schouwen-Duiveland - Voetspoor van een veranderde samenleving De ontwikkelingen in onze samenleving zijn niet alleen af te lezen van grote en kleine monumenten in steden en dorpen, maar ook zichtbaar in het nederzettingenpatroon. De afgelopen vijftig jaar hebben de kleine en zeer kleine dorpen op Schouwen-Duive land door integratie en schaalvergroting een aanzienlijk functieverlies ondergaan: (relatieve) bevolkingsafname en verlies van bestuurlijke zelfstandigheid, lokale werkgelegenheid, voorzieningen en culturele eigenheid. De dorpen hebben nu in de eerste plaats het karakter van woonbuurten. Door de sterk toegenomen mobiliteit, de ontsluiting en de omvangrijke infrastructuur zijn de bewoners van dorpen veel minder gebonden dan vroeger aan het dorp waar men opgroeide. Mede daardoor ontwikkelt Schouwen-Duiveland een eigen bevolkingsprofiel binnen de Zuidvleugel van de Randstad en ontwikkelen zich binnen Schouwen-Duiveland aparte bevolkingsprofielen in Zierikzee en enkele kleinere orthodox protestants christelijke dorpen. Traditionele dorpsbinding verdwijnt langzaam, maar ook onder de nieuwe bewoners van de dorpen bestaat de behoefte zich als dorp te onderscheiden. Ook zij tonen interesse voor hun eigen woonomgeving. De sterk toenemende betekenis van de vrije tijd in onze samenleving zal het nederzettingenpatroon van Schouwen-Dui veland opnieuw sterk doen veranderen. 100

Stad en lande | 1989 | | pagina 6