Jubileumbundel met streektaalliteratuur verschijnt spoedig laaggelegen poldergebied was en de ontwatering veel te wensen overliet, was akkerbouw niet mogelijk. Dit weidegebied stond lange tijd bekend als „de plasse". Het vee dat gedurende de zomer in deze weiden graasde was veeltijds afkomstig van boeren uit Oosterland of Bruinisse. Ook Nieuwerkerk kende veeboeren, echter hoofdzakelijk melkboeren. Anders dan de melkboeren in Zuid-Holland werden de koeien in de zomer op stal gemolken. In de zomer tot in de late herfst, werd het melkvee zelfs twee a driemaal per dag door de straten gedreven voor het melken. Het was dus niet verwonderlijk dat de straten vaak bevuild waren van koeiendrek; de verse paardenvijgen ontbraken ook niet. Op zichzelf was de koeiendrek reeds een dagelijks terugkerend kruis; als begeleidend verschijnsel torsten de koeienlichamen zwermen vliegen het dorp in, vooral op zomerse warme dagen. Van een milieuprobleem had men nog geen weet. Op diverse plaatsen in het dorp, kon men langs de openbare weg open afvalbakken van huis en tuin afval aantreffen. Het was dus toen een echt landbouwdorp. S. Overbeeke Binnenkort komt met de titel „Veraelen van 't eiland van Burgh tot Bru" een bundel streektaalliteratuur ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van onze vereniging uit. Het rijk geïllustreerde boek is samengesteld door onze streektaalcommissie en voorzien van een inleiding van dr. J. B. Berns, hoofd van de afdeling Dialectologie van het P. J. Meertens-instituut te Amsterdam. De tekeningen zijn van Saskia Eggink-du Burck en „Bêênekluuver" (J. G. Jonker). De bundel bevat bijdragen in proza en poëzie van auteurs uit verschillende plaatsen en delen van onze regio. Enkele van hen schreven hun bijdrage(n) als herinnering aan hun streek of plaats van herkomst, nadat zij reeds korter of langer elders woonachtig waren. In de diverse stukken worden facetten van het leven op Schou- wen-Duiveland in de afgelopen 50 jaar duidelijk getypeerd, o.a. de opkomst en ontwikkeling van toerisme en recreatie en de gemeentelijke herindeling in het begin van de jaren '60. Daarnaast schenken de schrijvers ook aandacht aan gebeurtenissen van landelijke en wereldbetekenis die het leven in onze streek sterk beroerden. Op de najaarsvergadering van onze vereniging (24 november a.s.) zal het boek te koop worden aangeboden. De prijs zal bedragen: 20,voor leden en 24,50 voor niet-leden. Ook in de boekhandels op ons eiland zal de bundel verkrijgbaar zijn. Het ISBN is 90-70511-18-5. Namens de streektaalcommissie, A. de Vin 103

Stad en lande | 1989 | | pagina 9