De historie van „De Rookende Moor" te Zierikzee Onder de vele monumenten, die Zierikzee rijk is, zijn de woonhuizen ver in de meerderheid. Maar daarnaast zijn er, hoewel niet veel, een bescheiden aantal panden, die van oudsher een winkelfunctie hebben gehad. Eén van die panden is „De Rookende Moor" in de Korte Sint Janstraat. Eind 1989 werd de restauratie voltooid. Het resultaat mag gezien en bewonderd worden. In het pand, dat thans aangeduid wordt als Korte Sint Janstraat 11, woonde omstreeks het midden van de 18de eeuw Cornelis Roelantse. Hij overleed in 1751. De zoon uit het eerste huwelijk, eveneens Cornelis Roelantse geheten, werd daarna bewoner. De laatste overleed reeds in 1758. In 1763 werd het pand aan de Korte Sint Janstraat betrokken door Jan Lagcher, die meester-kuiper was. In 1771 werd hij eigenaar nadat notaris Alphonsus Baster, als executeur in de boedel van Cornelis Roelantse Cz., het pand had overgedragen. 22 jaar oud was Jan Lagcher toen hij in 1762 huwde met Margaretha Kattestaart. Het paar kreeg twee zoons: Benjamin en Jacobus. Opvallend was het feit dat de vader en de beide zoons allen in hetzelfde jaar - 1794 - overleden. De jongste zoon was ongehuwd gebleven. De oudste was gehuwd met Johanna van Kleef waaruit een zoontje Johannes was geboren. Johanna van Kleef bleef met haar zoontje en schoonmoeder in het pand wonen. Johannes Lagcher trouwde op jonge leeftijd. Nog maar 17 jaar oud trad hij in 1809 in het huwelijk met de vijf jaar oudere Alberdina Labrand. Het huwelijk [iHMtjn Winkelinterieur in de 50-er jaren. (foto: in bezit van dhr. Annaert) 131

Stad en lande | 1990 | | pagina 13