SIGARETTEN KOF FTP- T was een „moetertje". Aan het eind van dat jaar werd een dochter geboren. Johannes was aanvankelijk glazenmaker en schilder. In 1814 begon hij een slijterij van tabak. De zaak liep goed. Twee jaar later kreeg hij van het stadsbestuur vergunning voor een tabakskerverij en snijderij en voor het plaatsen van eest (drooginrichting). Echter in 1819 stierf Johannes Lagcher. Zijn weduwe Alberdina bleef achter met vier kleine dochters. De weduwe zette de zaak voort. Een hulpje kon ze vanzelfsprekend goed gebruiken. Volgens de familieoverlevering deed op woensdag 22 mei 1822 een halfbroer van haar zijn intrede in de zaak. Het was de 18-jarige Jan Willem Vorstheuvel Labrand. Een familiezaak De familie Labrand was uit Bergen op Zoom afkomstig. De eerste in Zierikzee was de kuiper Jan Labrand, die zich in de tweede helft van de 17de eeuw hier vestigde. Een nazaat van hem was Johannes Marcus Labrand. Na het overlijden van zijn eerste vrouw hertrouwde hij met Geertruida Vorstheuvel. Die familienaam werd toegevoegd aan die van Labrand bij de geboorte van de reeds genoemde Jan Willem. Jan Willem Vorstheuvel Labrand, die zich slechts J. La Brand noemde, bouwde de zaak uit. Hij trad twee keer in het huwelijk. Na 1864 had hij geen geldzorgen meer want in dat jaar overleed zijn nicht Adriana Dekker, die schatrijk was. Labrand deelde in de erfenis. Adriana Dekker was de enige dochter van de koekbakker en kruidenier Jacobus Dekker, die een groot fortuin naliet. Hij legateerde een deel van zijn bezittingen aan de Hervormde gemeente. Daar staat het nog steeds te De Rookende Moor omstreeks 1950 met het toenmalige beeldje. (foto: A. van Wijngen, Vlissingen, in bezit van dhr. Annaert) 132

Stad en lande | 1990 | | pagina 14