boek als het „Legaat Dekker". Op één dag na werd Jan Willem Vorstheuvel Labrand 90 jaar oud. Inmiddels was zijn zoon Frans Johannes in de zaak gekomen. De firma stond bekend als: J. La Brand en Zoon. Frans Johannes was in 1827 geboren en was genoemd naar de ouders van zijn moeder, Pieternella de Looze. Frans trouwde in 1855 met Anna Cornelia Harinck. In hetzelfde jaar werd uit deze ouders Jan Willem Vorstheuvel Labrand geboren, die in de voetsporen van vader en grootvader verder ging. Ook hij werd tabakshandelaar. In 1877 werd het ernaast gelegen pand, thans Korte Sint Janstraat 9, erbij getrokken. Het was vroeger als smederij in gebruik geweest en werd nu kerverij. Oude zaken hadden vaak zeer trouw personeel in dienst. Dat gold ook voor deze tabakswinkel. In 1868 trad Willem Geluk in dienst. In 1922, toen de zaak 100 De Rookende Moor voor de restauratie, 1987. (foto: Bob Noomen, Zierikzee. Collectie Streekarchivariaat) jaar bestond, werkte hij er nog steeds „met ouderwetsche trouw en degelijkheid". De winkel De ouderdom van de naam „De Rookende Moor" is niet precies bekend. Wellicht is het de eerste Labrand geweest, die de zaak zo noemde. Het was een voor die tijd typische modenaam. Het fraai opgeknapte beeldje van een rokende Moor dateert eveneens uit de vorige eeuw. Datzelfde geldt voor het winkelinterieur. De gevel is typisch 19de eeuws. De toonbank, de kasten, de pilaartjes, alles ademt de sfeer van zo'n 150 jaar geleden. Het is te hopen dat de bijpassende potten en vaten van de tabakswinkel zullen terugkeren, evenals de schalen en gewichten. De toonbank waarover menige zak tabak en dozen sigaren, later ook sigaretten, zijn gegaan heeft het typische gleufje. De Rookende Moor na de restauratie, 1990. (foto: Bob Noomen, Zierikzee) 133

Stad en lande | 1990 | | pagina 15