Door dat gleufje viel het geld in de la. De firma J. Labrand Zoon had een grote reputatie als tabakshandelaar in Zierikzee en omstreken. Mysterieus klinken ons de namen in de oren van de toen populaire sigaren: Los-Dos-Tipos, De Zeeuw, La Siësta, Nelly, Molly en La Linda. Een advertentie uit 1893 prees ze aan „omdat zij door kundige werklieden gemaakt zijn van zuivere, rijpe Tabak, zonder eenige bijmenging van sausen of zuren, die zoo nadeelig zijn voor de gezondheid..!'. De tabakswinkel verloor veel van haar charme toen de rijksoverheid ontdekte dat tabak een product was waarop gemakkelijk accijns kon worden geheven. Voortaan moest elk pakje of doosje voorzien zijn van een belastingzegeltje. Losse verkoop van tabak was er niet meer bij evenmin als het zelf mengen van tabak en het op die wijze samenstellen van een eigen melange op verzoek van de klant. In 1919 deed J. W. Vorstheuvel Labrand de zaak van de hand. Deze werd voortgezet door J. Peute onder de firmanaam „De Rookende Moor", v/h J. Labrand Zoon. In 1948 werd A. Th. Annaert de volgende tabakswinkelier. Tabak en kruiden Een nieuwe lente scheen de zaak tegemoet te gaan toen in 1972 een nieuwe winkelier zich vestigde in het pand. Het was de oud militair A. G. J. van den Eynde. Door een ernstig ongeval kwam zijn loopbaan voortijdig aan een einde. Banden met Zierikzee waren er doordat zijn moeder er vandaan kwam. In Zierikzee was Toon van den Eynde al snel een bekende en populaire figuur. Hij behaalde het tabaksdiploma en wist de geheel eigen sfeer in het winkeltje te behouden. Een nieuwe ontwikkeling werd ingezet aan het eind van de jaren zeventig. Van den Eynde ging ook kruiden, thee en homeopatische middelen verkopen. Na een aarzelend begin kreeg Van den Eynde succes met zijn producten tegen allerlei kwalen en aandoeningen. Af en toe dwarrelde er weer een reclamefolder van hem in de bus. Die folders waren een verhaal apart. Van den Eynde liet niet zo maar een folder in de bus stoppen. Hij schreef zijn stadsgenoten een brief, die begon met: „Geachte inwoners van Zierikzee" en eindigde met „Steeds tot Uw dienst, A. G. J. v. d. Eynde". Om zijn klanten goed van dienst te kunnen zijn studeerde Toon van den Eynde. Hij ging naar Engeland om daar thee in te kopen hetgeen resulteerde in een variëteit van 60 soorten. Tot in Duistland toe kreeg Van den Eynde publiciteit. Bij zulke oude winkeltjes hoort een klemmende deur en een fel rinkelend belletje. In „De Rookende Moor" waren die er allebei, maar ook een winkelier met gevoel voor humor en een vlotte babbel. Wie naar binnen wilde kreeg op papier al de eerste vraag voorgelegd: Heeft u al gelachen vandaag Om gezondheidsredenen moest Toon van den Eynde in 1984 stoppen. Het pand was in het bezit van de Kon. Zeelandia, die het van de hand wilden doen. Per folder nodigde Toon zijn stadgenoten uit om afscheid te nemen. Met zijn gezin vertrok hij naar Deurne. Restauratie Leegstand is een slechte zaak. Restauratie was bovendien dringend nodig. Tevergeefs probeerde de Kon. Zeelandia een koper te vinden. Ook de gemeente ging het lot van het bijzondere pand en zijn interieur ter harte. In 1986 kwam het tot een ruil. De gemeente deed aan de Kon. Zeelandia over de panden Bagijnestraat 2 en Pieterseliestraat 1. Zeelandia droeg de panden Korte Sint Janstraat 9 en 11 aan de gemeente over. In 1988 werd begonnen met een grootscheepse restauratie van ex- en interieur. De werkzaamheden werden uitgevoerd door de firma Quant uit 134

Stad en lande | 1990 | | pagina 16