Kunstzinnig timmerman in Dreischor Zierikzee volgens plannen van Gemeentewerken Zierikzee, opgesteld en begeleid door de heer H. Goedegebure. Tijdens de restauratie deed de heer Goedegebure een verrassende ontdekking in de gevel van nummer 9. Daar wist hij het in baksteen uitgevoerde jaartal 1618 weer tevoorschijn te halen. Die gevel moest geheel opnieuw worden opgemetseld. Daarbij werd deze gevel weer bewust uit het lood gezet, hoewel minder „vliegend" dan voorheen. Het 19de eeuwse interieur van de winkel is geheel gehandhaafd. De toonbank werd weer in originele staat hersteld, mede dankzij op de zolder teruggevonden onderdelen. De houten vloer werd vervangen door plavuizen. Verrassend zijn hier de kleuren, voor het merendeel de originele. De tinten geel, rood en blauw groen overheersen, met grijs en zwart voor de kleine pilaren en pilasters. Ook de bakken van de winkel, oorspronkelijk bestemd voor het bewaren van thee en met zink bekleed, zijn gehandhaafd. Bij de ingang zijn Delfts-blauwe tegels te vinden. Het deel achter de winkel heeft haar 18de eeuwse karakter behouden. De bedstedes hebben een nieuwe bestemming gekregen. Een blik vanaf het kleine binnenplaatsje leert dat de ingang zich aanvankelijk aan de rechterzijde van het pand zal hebben bevonden. Modern wooncomfort werd aangebracht om het pand ook als een „levend monument" te kunnen gebruiken. De totale restauratiekosten bedroegen ruim een half miljoen gulden. Daarvan werd een bedrag van ruim 200.000 gulden gesubsidieerd door het rijk en (voor een klein deel) de provincie. Eind 1989 besloot de gemeenteraad het pand te verkopen aan de heer en mevrouw Jech. Daarbij werden voorwaarden gesteld ten aanzien van het intact laten van het 19de eeuwse winkelinterieur. De heer en mevrouw Jech gaan hun edelsmederij vanuit hun huidige pand aan de Meelstraat overbrengen naar hun nieuwe onderkomen in de Sint Janstraat. Een geheel bij het oude winkeltje passend ambacht zal ongetwijfeld weer velen naar „De Rookende Moor" lokken. H. Uil In ons Mededelingenblad van november 1989 schreef mevrouw H. C. Verduijn den Boer-Gorzeman uit Noordgouwe een interessant artikel over makelaars. Zij merkte op dat in Dreischor destijds een kunstzinnig timmerman aan het werk geweest moet zijn. Dit klopt inderdaad. Het was timmerman Pieter Jan Padmos, die op 24 juni 1985 te Bruinisse overleed op bijna 93-jarige leeftijd. Hij maakte tot op hoge leeftijd bijzonder fraaie houtsnijwerken en tekende ook erg mooi. In het landbouwmuseum te Dreischor hangen van hem tekeningen van boerenwagens. Ongetwijfeld is de makelaar zoals afgebeeld in fig. 12 van zijn hand. Deze makelaar staat op de schuur aan de Zuidstraat te Dreischor. Vroeger stond er op de punt nog een houten schaafje. Symbolisch het herkenningsteken van de timmerwinkel van de familie Padmos, gevestigd op de Ring (5) en aan de Zuidstraat (1). In 1985 werd in het gemeentehuis van Bruinisse een expositie gehouden van tekeningen en houtsnij werken van P. J. Padmos. Hij was een zeer begaafd man. H. Doeleman Hzn. 135

Stad en lande | 1990 | | pagina 17