Daarna (na opheffing isolement) een toename van' het wegtransport (nergens groeide het verkeer zo sterk), wat meer industrie, mogelijkheid tot pendelen. „Een dommelend eiland werd ruw wakker geschud", aldus de heer Vleugel. De heer Volker, verbonden aan de hoofdafdeling Landschapsontwikkeling van het Staringcentrum te Wageningen, belicht een aantal zaken betreffende de landbouw. Vroeger waren er veel gemengde bedrijven; de werktijd werd afgestemd op de paarden, tegenwoordig is schaalvergroting, specialisatie en productverbetering van belang. Z.i. moet men de vrije markteconomie niet loslaten. De strategie: verkopen wat je produceert, zou omgedraaid moeten worden: alleen produceren wat je kunt verkopen. Volgens de heer Beenhakker, hoofd van het bureau Natuur en Landschap van de Provinciale Planologische Dienst, is Schouwen-Duiveland het ergste overkomen wat er is, het is nl. sedert 1965 geen eiland meer. De natuurwaarden waren door isolement aanwezig. Het toerisme is een bedreiging. Om waarden te behouden zou een nieuwe vorm van isolement moeten worden ingevoerd (prikkeldraad). Een zorgzame overheid is van belang. In de toekomst kan men: 1. de toeristische ontwikkeling laten doorgaan (Belgische kust); 2. de toeristenstroom geleiden (natuurbehoud); 3. zich richten op een kwaliteitsproduct (betekent beperkingen). Wat landschap betreft ligt het onderhoud - in tegenstelling tot vroeger - niet meer bij de boeren, zulks vanwege een andere bedrijfsvoering. In de toekomst zou z.i. gedacht kunnen worden aan landinrichting. Ook hoopt hij op een verandering van de mentaliteit van de bevolking. Dit kan leiden tot een andere kijk op mens en landschap. De dorpen van Schouwen-Duiveland worden onder de loep genomen door de heer Thissen, universitair docent sociale geografie aan de Vrije Universiteit Amsterdam. In de loop der jaren is het nederzettingpatroon nogal gewijzigd. De dorpen hebben zich ontwikkeld tot woongebieden. De traditionele dorpsbinding is langzaam aan het verdwijnen, hoewel bij nieuwe bewoners van een dorp de behoefte bestaat zich als dorp te onderscheiden. Op dit moment vormt de basisschool vaak een cruciaal punt. De kerken zijn van belang voor de bevolkingssamenstelling. Na deze inleidingen neemt de heer W. P. de Vrieze, voorzitter van de Commissie Jaarboek het woord om het eerste exemplaar van deze jubileumkroniek aan te bieden aan de voorzitter van de vereniging. Deze kroniek mag terecht een bijzondere uitgave worden genoemd, omdat een keur van auteurs vanuit verschillende gezichtshoeken hun visie hebben gegeven over 50 jaar Schouwen-Duiveland. Niet alleen het verleden maar ook de toekomst wordt belicht. De kroniek is dit jaar ook bijzonder vanwege de omslag. De kunstschilder Theo Voorzaat gaf toestemming één van zijn schilderijen te reproduceren. De redactie koos uit zijn werk de koorddanser, die boven de huizen van Zierikzee in de richting van de Dikke Toren loopt. De stad is gebouwd op palen. Het drukt het spanningsveld uit tussen verleden, heden en toekomst, met veel onzekerheden, balanceren en vooruitzien, maar... op een stevig fundament. Na de pauze worden de ingediende vragen behandeld door het forum onder voorzitterschap van de heer Asselbergs, burgemeester van Zierikzee. Een vraagsteller maakt zich zorgen over de aanbouw die men wil realiseren aan de Ned. Hervormde Kerk in Burgh. Hij vraagt zich af of Monumentenzorg hiervan op de hoogte is. De heer Van Swigchem wil niet ingaan op plaatselijke situaties. In zijn algemeenheid 137

Stad en lande | 1990 | | pagina 19