iÉ|p gasten. Sindsdien is het er weer goed toeven en geniet Schuddebeurs grote bekendheid, ditmaal ook ver buiten Schou- wen-Duiveland. De oorkonde is verleend voor de aangebouwde serre. Dit is maar een bescheiden bouwwerk, nauwelijks opvallend. Maar dat is hier juist een verdienste. De serre is zeer harmonieus ingepast. Er is heel verdienstelijk vorm gegeven aan de economische behoefte aan ruimte. (Economisch handelen wil wel eens erg rechtlijnig zijn). De detaillering is ook zeer verzorgd. Ring/Ooststraat Haamstede „Beter Wonen" liet in 1987 vier woningwetwoningen renoveren in Haamstede aan de Ring op de hoek van de Dapperweg. Muurankers wijzen op het bouwjaar 1755. Dat is echter schijn. De eerste steen is toen gelegd - door het dochtertje van de gemeentesecretaris Abraham Bal van Haamstede - voor huisjes gebouwd als gasthuis, voor verpleging en bewoning door armen. Dit „Nieuwe Gasthuis" verving een ouder pand dat elders had gestaan. Heden ten dage kunnen we zo'n dorpsgasthuis nog in volle glorie bewonderen in Oosterland. Tijdens de Franse bezetting kreeg ook Haamstede militairen in te kwartieren. De Franse commandant trok in het Slot Haamstede. De kanonnen werden rond de kerk opgesteld. De soldaten werden ondergebracht in het gasthuis, dat sindsdien in de wandeling bekend staat als de „barakken". In 1949 werden ze afgebroken wegens de slechte staat. Er werden daar toen, geheel passend in de Ring, vier woningen gebouwd, met de oude muurankers met jaartal 1755 er weer in. Ring/Ooststraat Haamstede. 140

Stad en lande | 1990 | | pagina 22