Deze woningen kwamen in 1987 voor renovatie in aanmerking. Maar volgens de overheidsnormen zou dat te duur worden. De gemeente is toen bijgesprongen om deze woningen, die zo beeldbepalend zijn voor de kern, te behouden. De renovatie is mede door de eenvoud van het geheel goed geslaagd. De ligging naast een oude travalje, op een hoek, is markant. Ook de gedenksteen van 1755 is behouden. Appelmarkt 22 Zierikzee Dit pand is door Coen Honig Optiek helemaal vernieuwd. Het was vroeger altijd partikulier woonhuis. Vier honderd jaar geleden was het in het bezit van Jacob van Bosschuisen, een vooraanstaand Zierikzees burger, die onder meer raad, schepen en burgemeester was. Er heeft tweemaal een arts gewoond: Leonard Bodt en Hendrik Appelmarkt 22 Zierikzee Goemans (1865-1922), en driemaal een predikant van de Hervormde gemeente: ds. Lette, dr. van Voorst, die later hoogleraar werd, en ds. Dumans (1845- 1865). Deze laatste schonk de kanselbijbel in de Gasthuiskerk. In het laatste kwart van de 18e eeuw was de achterbovenkamer verhuurd aan het Zierikzeese muziek-college, dat daarvoor toen 40 gulden per jaar betaalde. Langdurig, van 1789-1835, werd het pand bewoond door de notaris Jan Mosselmans. In 1933 begon Izaak Hage er een meubelzaak. In de jaren zestig werd het pand verbouwd tot winkel van Jamin. In 1987 volgde een nieuwe verbouwing, waarna het in gebruik kwam bij Coen Honig Optiek. Boven de winkel kwamen in 1989 drie appartementen gereed. Een nieuwe winkelpui maken in een historische gevel in een historische omgeving: een moeilijke opgave. De commissie vond het een zeer goed geslaagde inpassing. Geheel in glas, met goede verhoudingen van de vakken, waarbij de kern van de historische sfeer geraakt werd. Het is een harmonieus geheel geworden. Ravestraat 6 en 8 Zierikzee De Ravestraat werd in de 17de eeuw aangelegd op de terreinen van het vroegere kasteel Ravestein. Hiernaar is de straat genoemd. Zierikzee kende toen een nieuwe opleving. Handel, koopvaardij en visserij bloeiden. Er was bouwterrein voor nieuwe huizen nodig. De huisjes uit de 17de eeuw zijn er gedeeltelijk terug te vinden. Aanvankelijk zullen hier en in de buurt vooral zeevarenden hebben gewoond. In de 19de eeuw waren dat meer arbeiders. Op nummer 6 woonde in de vorige eeuw een tijdje de kleermaker Swarts met zijn gezin. In onze eeuw werd het huisje bewoond door de arbeider Jan Suurland, met vrouw en vijf kinderen. Op nummer 8 was blikslager Brandenburg in de vorige eeuw gevestigd. In deze eeuw 141

Stad en lande | 1990 | | pagina 23