woonde hier Pieter Roedoe. Deze was een bekende verschijning in Zierikzee. Hij was, zoals een bordje op zijn huis vermeldde: stadsomroeper. Allerlei bekendmakingen van gemeentewege en van partikulieren werden door hem met luider stem aan het publiek gedaan, voorafgegaan door zijn goed klinkende bel. De eigenaar heeft de twee panden nummers 6 en 8 gerenoveerd. De gevels zijn in authentieke stijl aangepast. Dat noemt men wel „historiserend" bouwen, wat sommigen niet toejuichen. Maar „eigentijds" bouwen in zo'n historische omgeving is heel moeilijk. Stad en Lande waardeert het toch erg dat de heer Ravia dit zo gedaan heeft, met een tuitgevel en een trapgevel, met muurankers, schuiframen, compleet met een stoep en eenvoudige stoephekjes. Maar in het bijzonder met liefde voor z'n historische woonomgeving en het oude ambacht. Alles wat maar enigszins mogelijk was heeft hij zelf gedaan en dat zonder enige subsidie. Het resultaat is prachtig passend in de straat. kinderen v. d. Velde hebben de bakkerij nog lang voortgezet. In één van die mooie boekjes „Renesse zoals het was" van Cor Pols is het winkeltje te zien. Daarin lazen we ook nog dat de bakkerij weliswaar verdwenen is, maar dat die toch gedeeltelijk bewaard is gebleven. In het Bakkerijmuseum te Hattem is de ouderwetse bakkersoven vrijwel in dezelfde staat opgebouwd. Ook de winkelinrichting is daarheen overgebracht. Thans woont er de heer Staal, zilversmid, met zijn werkplaats en winkel naast elkaar. De werkplaatsgevel is helemaal gerestaureerd, zoals het vroeger was, met goede raamdetaillering, ijsselsteentjes, de gootconstructie, regenbak, enz. Van de winkel is de gevel gewijzigd, maar dat is zeer verantwoord gebeurd, met name ook de raam- en deurpartij. Het geheel is karakteristiek voor de dorpssfeer van Renesse, en dat trekt de toeristen uit de grote stad toch altijd aan. Lange Reke 22 Renesse De Ring in Renesse kenmerkt zich nog altijd door zijn in het algemeen lage bebouwing. Kleine huisjes en winkeltjes vormden vanouds de bebouwing aan de Lange en Korte Reke. Aan de Lange Reke valt het pand op nummer 22 op. Het was vroeger een bakkerij. Met een oude ansichtkaart van de Lange Reke in de hand kunnen we ons nog een goed beeld vormen van het pand, en van het Renesse zoals dat er uit zag voordat het toerisme het dorp „ontdekte". Voor de deur van het pand lag een stoep, met eenvoudige maar smaakvol uitgevoerde stoeppalen. In dit pand woonde de familie Van de Velde. Marien v. d. Velde was evenals zijn vader, behalve bakker aanvankelijk ook nog kuiper. En zo werden ze dan ook in de wandeling genoemd: de kupers. De vier Lange Reke 22 Renesse. 143

Stad en lande | 1990 | | pagina 25