Scheepstimmerdijk 24 Zierikzee. Scheepstimmerdijk 24 Zierikzee De huizen aan deze dijk vormden vanaf de (late) middeleeuwen, met die aan de Vissersdijk, min of meer de „voorstad" van Zierikzee. De schepen arriveerden via de Gouwe in de haven. Na het graven van het Havenkanaal, in 1600 dus, beperkte de bedrijvigheid zich tot de scheepswerven die hier lagen. In het begin van de 19de eeuw was Zierikzee geen specifiek maritieme stad meer. De werven waren verdwenen. Er woonden mensen met andere beroepen. In het pand nummer 24 woonde een schaapherder, Hendricus Logmans, uit het Duitse Kleef. Later werd het huis bewoond door zijn zoon Anthony, eveneens schaapherder. In 1838 werd opnieuw een werf gebouwd, aan de Vissersdijk, de overkant. Een tweede werf werd opgericht in 1840 aan de Scheepstimmerdijk door de Brusselaar Strickaert. Deze werf lag naast het pand op nummer 24, dat werd betrokken door de scheepsmaker Maarten van Zutphen. Daarna woonden er de scheepstimmerlieden Johannes Sweernrans en Arij Spak. In de tweede helft van de 19de eeuw werd het tot pakhuis ingericht. In de 20ste eeuw werd het huis betrokken door Johannis Pannekoek, later door diens zoon Jan, die er het landbouwersvak uitoefende. De familie Terpstra heeft het pand met gevoel voor sfeer en omgeving in oude toestand teruggebracht, met moderne elementen als garagedeuren en dakkapel. De commissie heeft waardering voor de manier waarp dit pand op bescheiden wijze is gerenoveerd, ook hier met veel zelfwerkzaamheid. Het is ook uiterst belangrijk dat juist in deze omgeving, die hier en daar toch wat onbestemd aandoet, dit pand tegenover de De Huybertstraat hersteld werd. Een aanwinst voor de buurt en een voorbeeld hoe, met behoud van het bestaande goede, het óók kan. Misschien komt het nog eens op een gemeentelijke monumentenlijst te staan. 144

Stad en lande | 1990 | | pagina 26