Jaarverslag 1989 hierboven beschrevene zoveel tijd en energie hebben ingezet! Een woord van dank past ook aan het bestuur van de Vereniging „Stad en Lande", die de „Jubileumcommissie" de vrijheid heeft gelaten - uiteraard binnen de perken van het mogelijke - een en ander tot uitvoering te brengen. Wij menen te mogen vaststellen, gehoord de reakties van „buitenaf", dat onze vereniging in haar opzet tot een waardige en boeiende viering van haar jubileum is geslaagd. Bovendien zijn er in het jaar 1989 initiatieven ontwikkeld, die voortgang kunnen vinden in de komende jaren. Initiatieven, die hun vruchten af kunnen werpen voor het „bevorderen en behouden van de stedelijke en landschappelijke schoonheid en verder cultureel erfgoed van ons Schouwen-Duiveland, in de meest uitgebreide zin". Aan genoemde aspecten, vastgelegd in onze statuten is, zeker in het jaar 1989, ruime aandacht geschonken en... ontvangen, in woord en beeld! Om dit nog nader te staven verwijzen wij u gaarne naar de verslagen van elke commissie afzonderlijk in deze uitgave van het mededelingenblad. Tenslotte hopen wij, dat u uit het bovenstaande de conclusie hebt mogen trekken dat „Stad en Lande", nu 50 jaar oud, nog springlevend is!! Namens de „Jubileumcommissie" A. Leijdekkers, secr. 1. Algemeen Het jaar 1989 blijft te boek staan als het jaar van de viering van het vijftig jarig bestaan van de vereniging, met een groot aantal bijzondere evenementen. Het is hier niet de plaats deze alle op te sommen, omdat de commissies die ze verzorgden meest zelf een verslag maakten. Daar wordt naar verwezen. Geconstateerd mag wel worden dat de evenementen nogal wat belangstelling trokken en met name ook dat de pers er veel aandacht aan schonk. Dat zal er mede toe bijgedragen hebben dat zich veel nieuwe leden meldden. Behalve de jaarlijkse Kroniek werden uitgegeven: deel III in de reeks „Oude veldnamen van Schouwen-Duiveland" (Westelijk Schouwen), de streektaalbundel „Veraelen van 't eiland van Burgh tot Bru", de fotobrochure „Kleine Monumenten van Schouwen-Duiveland" en het bijzonder succesvolle cassettebandje „Het lied van ons eiland". De aandacht voor het jubileum mocht die voor het behoud van erfstukken uit het verleden niet doen verslappen. Daaronder rekenen wij de monumenten en andere zaken van cultuurhistorische waarde, bijv. stads- en dorpsgezichten. Het verslag van onze Planologische commissies is in dit verband illustratief. Onze bemiddeling leidde gelukkig tot een forse subsidie voor de restauratie van het verkommerde vakwerkpand in het Vrijpoortje te Zierikzee, van de Stichting Bouwcultuurfonds Zuid Nederland. Helaas waren er aan het einde van het jaar andere belemmeringen voor een spoedige restauratie, waarop Stad en Lande geen invloed heeft. Dat de Monumentenwet geen garantie voor bescherming inhoudt bleek in Brouwershaven. In ons verslag over 1988 werd instemming betuigt met versterking 146

Stad en lande | 1990 | | pagina 28