van de historische structuur van de wallen aldaar. Dit jaar moet gemeld worden dat een gedeelte van het bastion bekend als de Kruitberg door afgraving verloren is gegaan. Een betreurenswaardig verzuim is het, er geen rekening mee te hebben gehouden, dat Brouwershaven in 1973 tot beschermd stadsgezicht ingevolge de Monumentenwet was aangewezen. Niet genoeg kunnen de leden van Stad en Lande gevraagd worden zich in een zo vroeg mogelijk stadium op de hoogte te stellen van plannen, die mogelijk een bedreiging van de schoonheid van dorp, stad of landschap inhouden. Ook zaken van volkskundige waarde of met geschiedkundige herinnering zijn van belang. Laat men eventueel een bestuurslid inlichten. Zorg blijft ook bestaan over de steeds sterker wordende jaarlijkse recreatiegolf. Werkgelegenheid is thans het toverwoord om steeds maar meer accommodaties te scheppen voor het toerisme. De diverse grote bungalowparken brengen nu eenmaal meer verkeer met zich mee en vervolgens meer wegen, enz. Ook is het begrijpelijk dat in het duinrandgebied graag gewoond wordt. De laatste jaren is daar veel gebouwd. Verder zal het polderlandschap er niet fraaier op worden als bij elke boerderij 10 of 15 caravans mogen staan, tenzij deze zorgvuldig door beplanting aan het oog onttrokken zullen worden. Stad en Lande kan er slechts voor pleiten bij de realisering van een en ander rekening te houden met de schoonheid van het toch al niet meer zo onbedorven Schouwse landschap. Wat mooi is moeten we toch zo mooi mogelijk houden. Het moet hier in ieder geval landelijk blijven. Een verfraaiing kan het betekenen als in de haven van met name Zierikzee een ligplaats komt voor oude schepen. Plannen in die richting werden met instemming begroet. 2. Leden Door de extra aandacht als gevolg van de jubileum-activiteiten konden niet minder dan 75 nieuwe leden worden ingeschreven. Omdat er 13 bedankten en 8 overleden was er een aanwas van 54 leden, tot een totaal van rond 700. Feitelijk is het aantal leden groter, omdat niet alle huisgenoot-leden geregistreerd zijn. Er was slechts één ledenvergadering, op 14 april. Het verslag van die vergadering is vermeld op blz. 161 in dit nummer. Het verslag van de toen gehouden lezing van dr. L. Koelmans is reeds opgenomen in nr. 65. Op 24 november werd een symposium „Schouwen-Duiveland in de afgelopen vijftig jaar" gehouden. Hiervan wordt verslag gedaan op blz. 136 e.v. De ledenexcursie was op 6 mei naar Leiden. Het verslag ervan is al in nr. 65 geplaatst. 3. Bestuur Het bestuur was op 1 januari 1989 als volgt samengesteld (met tussen haakjes het jaar van statutair aftreden): J. D. de Kam ('91), voorzitter; W. P. de Vrieze ('93), vice-voorzitter; J. L. van Sloten ('90), secretaris; J. van der Maas ('91), 2e secretaris; N. G. Timmerman ('92), penningmeester; H. Doeleman Hzn. ('93), 2e penningmeester; A. J. Brandenbarg ('91), mevr. S. H. Eggink-du Burck ('90), M. K. Romeijn ('93), A. J. Verhulst ('89) en L. J. Zondag ('91), leden. De aan de beurt van aftreden zijnde leden Romeijn en De Vrieze werden op de jaarvergadering van 14 april voor een volgende periode herkozen. De heer Verhulst stelde zich niet herkiesbaar. Er werden in 1989 drie bestuursvergaderingen gehouden. Besproken werden, naast de gebruikelijke onderwerpen, op: 147

Stad en lande | 1990 | | pagina 29