Jaarverslag van de redactiecommissie jaarboek over 1989 Samenstelling In de commissie hadden zitting de heren W. P. de Vrieze (voorzitter), F. Beekman, drs. J. A. Brandenbarg (vice-voorzitter), J. van Loo, A. L. Patmos (penningmeester) en PI. Uil (secretaris). De eindredactie was in de handen van de heer F. Beekman. Adviseur van de commissie is de heer drs. J. P. J. Lokker. De commissie kwam in vergadering bijeen op 20 januari, 7 april, 16 juni, 13 september, 9 november en 13 december 1989. Werkzaamheden Reeds geruime tijd hield de commissie zich bezig met de inhoud van het nieuwe jaarboek, de „Kroniek van het Land van de Zeemeermin (Schouwen-Duiveland)". In het kader van het 50-jarig bestaan van de vereniging werd gekozen voor een themanummer. De keus viel op Schouwen- Duiveland in de afgelopen vijftig jaar. In geen enkele periode van haar geschiedenis is Schouwen-Duiveland zo ingrijpend veranderd als in de afgelopen vijftig jaar. Dammen, een brug en de stormvloedkering zorgden ervoor dat Schouwen-Duiveland niet langer een eiland is. Vooral op economisch gebied vonden grote wijzigingen plaats. Niet langer is de landbouw het belangrijkste middel van bestaan. Het leek ons nuttig en gewenst deze ontwikkelingen centraal te stellen in een speciaal nummer van onze Kroniek. Aan de hand van een lijst van onderwerpen werd gezocht naar ter zake deskundige personen. Het heeft ons bijzonder verheugd dat de aangezochte personen dadelijk hun medewerking toezegden. Vanuit onze commissie werd de suggestie gedaan aan de presentatie van de Kroniek een symposium te verbinden, met daarbij de auteurs als inleiders en forumleden. Deze gedachte vond instemming. De organisatie van een en ander was in handen van het bestuur van onze vereniging. Op 28 oktober 1988 vond een oriënterende bespreking plaats van de commissie met de auteurs, in aanwezigheid van het dagelijks bestuur van de vereniging. De auteurs en de artikelen in deze bijzondere Kroniek waren: Mr. F. Th. Dijckmeester, Enige veranderingen in het leven op Schouwen-Duiveland in de afgelopen vijftig jaar. Drs. E. P. Botman, drs. P. J. van den Heuvel en dr. C. A. van Swigchem, De zorg voor monumenten, 1939-1989. Drs. M. C. Verburg, vijftig jaar economische ontwikkeling op Schouwen- Duiveland. Drs. P. F. Vleugel, Veranderend vervoer, 1939-1989. Ir. C. M. Volker en Jozina Boogert, Van „drie schoven" naar „werken om klaar te wezen". Vijftig jaar landbouw op Schouwen-Duiveland. Ad Beenhakker, Vijftig jaar natuur en landschap op Schouwen-Duiveland. Drs. F. Thissen, De dorpen van Schouwen- Duiveland. Voetspoor van een veranderende samenleving. Helaas kon een toegezegde bijdrage over de recreatie geen doorgang vinden. De Kroniek kreeg een bijzonder „jasje" in de vorm van een uitstekend uitgevoerde kleurenomslag, aangeboden door De Vries Drukwerk. Deze omslag toont een schilderij van de bekende kunstschilder Theo Voorzaat uit Dreischor. Hem en de drukkerij zijn wij zeer erkentelijk. Wij merken nog op dat voor het eerst bij de Kroniek de kopij van een viertal artikelen per discette werd aangeleverd bij de drukkerij. 150

Stad en lande | 1990 | | pagina 32