Jaarverslag Planologische Commissie Leden: P. A. Boot, J. W. Beijersbergen, J. van der Maas, M. K. Romeijn. Aktiviteiten 1989 Een aantal zaken is in het jaarverslag aan de orde geweest en wel: 1. Het plan voor de aanleg van een golfbaan aan de Hogezoom te Haamstede. Tegen dit plan heeft de Vereniging bezwaarschriften ingediend bij de gemeenteraad van Westerschouwen en het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Onze redenen waren de aantasting van een bijzonder landschap, zijnde deels een agrarisch cultuurlandschap en deels een beschermd natuurmonument. Onze bezwaarschriften werden zowel door de gemeenteraad als door het College van G.S. ongegrond verklaard, omdat zij van mening waren dat de belangen van natuur en landschap voldoende zijn gewaarborgd ex artikel 12 van de natuurbeschermingswet. Tegen deze ongegrond-verklaringen hebben wij beroep aangetekend bij de Kroon. Eind september 1989 deed de Kroon uitspraak: de verleende vergunningen door de Minister van Landbouw en Visserij werden vernietigd, de voorgenomen wijziging van het bestemmingsplan voor de aanleg van de golfbaan werd eveens vernietigd, om dat het behoud van natuur en landschap de voorkeur heeft. 2. Wederom een planologische zaak in de gemeente Westerschouwen: het plan voor de aanleg van een randweg nabij de kern Renesse. Deze weg is geprojecteerd door het overgangsgebied van polder en duin aan de zuidkant van de dorpskern Renesse. Tegen deze plannen heeft de Vereniging bezwaarschriften ingediend bij de gemeenteraad en het College van G.S. De ontworpen randweg was ons inziens niet te rechtvaardigen om de volgende redenen: het landelijke van de dorpskern wordt geschaad door een te ruim profiel van de weg en de aan te leggen geluidswallen, die storend zijn voor het gezicht op de kern, juist vanaf de zuidzijde; de weg werkt een verstedelijking van de dorpskern in de hand. Bij ons bezwaarschrift hadden wij een alternatief tracé gevoegd dat het landschap niet schaadt daar het over bestaande wegen gaat (ged. Lagezoom en Roelandsweg). Ook deze bezwaarschriften zijn door de gemeenteraad en het College van G.S. ongegrond verklaard onder het motief dat de aantasting van het landelijk karakter voor een belangrijk deel opgevangen kan worden door een goede landschappelijke inpassing. Tegen deze beslissingen zijn wij in beroep gegaan bij de Kroon. De adviseur van de Raad van State heeft aan de voorzitter van de afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State geadviseerd het door ons ingediende bezwaar gegrond te verklaren en alsnog goedkeuring te onthouden aan de gemeentelijke plannen. Een uitspraak in deze is nog niet gedaan. Wij wachten met gepaste spanning de beslissing af. 3. Het plan voor de bouw van een kantoorpaand aan het Karsteil te Zierikzee zijnde een uitbreiding van een accountantskantoor aan de Oude Haven. Het ingediende bouwplan was in strijd met het bestemmingsplan en het college van burgemeester en wethouders had besloten hiervoor de procedure geregeld in artikel 19 van de wet op de 156

Stad en lande | 1990 | | pagina 38