geëxploiteerd. Dit land werd het zaailand genoemd. De rest werd verpacht. In het genoemde Mededelingenblad is iets dieper op dit hofstelsel ingegaan. In het artikel in dat blad werd verondersteld dat op één van de percelen met de naam Hoge Zaal in Noordwelle een herenhof met zaal kan hebben gelegen. Het is groot en is duidelijk veel hoger gelegen dan de omgeving. De toevoeging „Hoge" duidt dit ook al aan. Verder is op de luchtfoto nog iets te zien van een extra verhoging, een berg (vliedberg, kasteelberg?). Als tweede mogelijkheid opperde ik, dat het nabijgelegen hof „de Berg" het herenhof is geweest en dat de percelen met de naam „Hoge Zaal" het door het hof zelf geëxploiteerde land, dus het zaailand, was. Het zaailand was vooral in gebruik als akkerbouwland. Men zocht hiervoor daarom hoge percelen voor dit doel op. De ontwatering was in die tijden nog vrij slecht. De reden dat ik nog eens op deze kwestie terugkom is, dat de heer M. K. Romeijn uit Ouwerkerk zo vriendelijk was mij opmerkzaam te maken op nog een ander perceel met de naam „Zaal" en wel in Oosterland (zie het boek „Oude Velnamen, deel II, Duiveland"). Dit perceel ligt iets ten oosten van het dorp en iets ten noorden van het Heerenhof. Het is lang voetbalveld geweest. De heer Romeijn vertelde tevens, dat de naam „de Zaele" voor dit perceel bij een deel van de bevolking nog altijd leeft. Het is buiten de herverkaveling gebleven. Aangezien de polder Oosterland pas in 1353 werd ingedijkt kan van een directe herkomst van de naam uit het hofstelsel niet gesproken worden. Maar wel bleef in de taal het begrip „zaal" voortleven en Luchtfoto van het dorp Oosterland en naaste omgeving. Opname door de R.A.F. 28-8-1945. De lager gelegen percelen of gedeelten hiervan waren na de inundatie nog niet geheel drooggevallen. Op de luchtfoto zijn ze te herkennen aan een donkerder kleur. Het perceel de Zaele ligt duidelijk hoger dan de omgeving. Deze foto komt uit het archief van de vroegere Stichting voor Bodemkartering en is ook aanwezig in hel Streekarchief te Zierikzee. Hij staat ook afgebeeld in deel II van „Oude Veldnamen, Duiveland". 160

Stad en lande | 1990 | | pagina 42