Verslag jaarvergadering 14 april 1989 werd het weer gebruikt toen een hof door de ambachtsheer in de nieuwe polder werd gesticht. Ons perceel grenst aan het omgrachte terrein van dit hof. De nu verwoeste woningen op dit terrein heten samen nog altijd „het Heerenhof". Evenals in Noordwelle is het perceel „de Zaal" te Oosterland vrij groot en ligt het ook opvallend veel hoger dan de omgeving. Op de luchtfoto van Oosterland is dit duidelijk te zien. Het is interessant deze luchtfoto naast die van de hofstede „de Berg" met het dichtbij gelegen zaailand te leggen. Zowel in Noordwelle als in Oosterland heeft de perceelsnaam „Zaal" dus betrekking op een herenhof. Of op deze percelen werkelijk herenhoven met bijbehorende „zalen" hebben gestaan, is niet recht duidelijk. In de woordenboeken van het Middeleeuwse Nederlands heeft „sael" uitsluitend betrekking op gebouwen. Toch zou het kunnen dat de bevolking kortheidshalve het direct vanuit het herenhof(sael) geëxploiteerde bouwland, dus het zaailand, als „zaal" heeft aangeduid. Een perceel land dat in Oosterland grenst zowel aan het perceel de zaal als aan het terrein van het Heerenhof is eveneens groot, doch erg laag gelegen. Ook dit perceel, haast een moeras, zal rechtstreeks door het herenhof geëxploiteerd zijn. De naam ,'t Leugenpitbos", wijst op de productie van brand- en geriefhout voor het hof. Tenslotte iets over de schrijfwijze. Ik heb in mijn vorige artikel en ook nu weer de huidige schrijfwijze „zaal" gebruikt. In het Middeleeuws Nederlands is deze „sael" of „sale". In deel II van „Oude Veldnamen Duiveland" staat op de kaart aangegeven „de zaele", doch in het register „de saele". De schrijfwijze „zaele" zal uit de volksmond zijn opgetekend en is dus Zeeuws. Het staat niet vermeld in het Zeeuws woordenboek van Ghijsen. S. F. Kuipers Gehouden in de Concertzaal te Zierikzee om 19.30 uur, 75 aanwezigen. Alvorens aan de afwerking van de agenda te beginnen herdenkt de voorzitter het overlijden vorige week van één van de eerste bestuursleden van Stad en Lande, ds. Heijboer, destijds predikant te Ouwerkerk. 1. Opening De voorzitter roept een ieder een hartelijk welkom toe. Met genoegen wordt teruggekeken op de onlangs gehouden dialectenmiddag. De belangstelling daarvoor was bijzonder groot. Door hem worden enkele mededelingen gedaan: a. met de toetreding van de gemeente Bruinisse staan nu alle gemeenten in de regio als lid ingeschreven; b. van diverse bedrijven is in totaal een bedrag van 2000,- als jubileum-bijdrage ontvangen, waarvoor nogmaals dank aan de gevers wordt gebracht; c. aan de gemeente Duiveland is een bedrag van 100,- toegezegd voor het aanbrengen van een gedenkplaat aan de buitenkant van de toren te Nieuwerkerk; d. aan het Comité Monument Redders Burghsluis is 500,- toegezegd; e. bij de Kroon is een bezwaarschrift ingediend tegen de geprojecteerde randweg te Renesse; f. bij de gemeente Zierikzee is bezwaar gemaakt tegen het verlenen van een bouwvergunning voor het bebouwen van achtertuinen van panden aan de Oude Haven; g. voor de restauratie van het vakwerkhuis achter het Vrijpoortje bestaat nog een tekort van ongeveer 60.000,-. Hiervoor is een bijdrage gevraagd aan de Stichting Bouwcultuurfonds Zuid-Nederland. Een reactie is nog niet ontvangen. 161

Stad en lande | 1990 | | pagina 43