Stoephek in Brouwershaven bij het huis rechts (zie de pijlen), maar dat aan de stoep van de buurman vast zit. eigenaar het stoephekje moet onderhouden en eventueel repareren bij schade; tevens is het zo dat, indien de buren het bijvoorbeeld niet eens kunnen worden over de kleur waarin geschilderd moet worden, uiteindelijk de eigenaar bepaalt wat er gebeurt. Tenslotte is het uiteraard zo dat alleen de eigenaar zo'n stoephekje eventueel kan verwijderen; mits Monumentenzorg daarmee accoord zou gaan. Komen wij nu tot de vraag, wie eigenaar is van een stoephekje. We spreken daarbij over een stoephekje, hetwelk ongeveer op de scheiding van 2 huizen loodrecht daarop staat. Allereerst wil ik opmerken dat indien u zich voor de beantwoording van deze vraag wilt wenden tot het Kadaster, deze instelling geen definitief antwoord zal kunnen geven, aangezien het in Nederland niet persé zo behoeft te zijn dat wie bij het kadaster als eigenaar van een stukje grond staat ingeschreven, dat ook daadwerkelijk is. Tevens zijn de kadastrale tekeningen op dit punt niet altijd even duidelijk. De eerste mogelijkheid is dat het stoephekje staat vastgemaakt aan de opstaande muur van het huis van de heer A en ook van onderen staat ingemetseld in de stoep, behorende bij dat huis, terwijl het kadaster aangeeft dat de betreffende stoep behoort bij het eigendom van de heer A. Vervolgens is het mogelijk dat het stoephekje staat vastgemaakt aan de opstaande muur van de woning van de heer A, maar van onderen staat ingemetseld in de stoep behorende bij de woning van buurman B; terwijl het juridisch gesproken pas echt leuk wordt als de stoep behorende bij de woning van buurman B op het kadaster beschreven 205

Stad en lande | 1990 | | pagina 11