„Nieuwe" kleine monumenten De Monumentenwet 1988 kent een ouderdom van tenminste vijftig jaar voor er van een monument sprake is Voor gemeentelijke monumentenverordeningen hoeft deze grens niet te gelden. Onze vereniging houdt zich niet alleen bezig met oude, maar wel degelijk ook met nieuwe monumenten, mits deze maar goed zijn ingepast in de bestaande omgeving. Zoals bekend worden periodiek oorkonden toegekend voor nieuwbouw of vernieuwing/modernisering die goed is aangepast aan de omliggende bebouwing. Op Schouwen-Duiveland zijn nog op diverse plaatsen gevelstenen te vinden. Oude uithangtekens daarentegen zijn zeldzaam. Alweer enige tijd geleden, de Dam te Zierikzee overziende, werd ons oog des te meer getroffen door een tweetal nieuwe en kunstig gesmede en beschilderde uithangborden. Een verheugende aanwinst. Op de gevelconsoles van de apotheek stonden destijds vier fraaie gekleurde potten met agaven. Helaas zag de eigenaar zich wegens beschadiging ervan genoodzaakt ze binnen te halen. Gelukkig bieden deze nieuwe uithangborden nu enige compensatie. Ze verdienen waardering en navolging. Op diverse plaatsen in Zierikzee zijn trouwens meerdere goede (en ook wel minder goede) uithangtekens aanwezig. Tot de goede behoort bijvoorbeeld dat in de Meelstraat: „Stadhuis en museum". Wie wil ze eens inventariseren? En welke zijn de oudste? Gevel-opschriften met het doel de aandacht op het in het betreffende pand gevestigde bedrijf te richten zijn zeldzaam geworden. We denken hierbij aan de verbleekte opschriften van vroeger, zeker ouder dan vijftig jaar, die hier en daar nog te ontcijferen zijn. Bijv. die in de Meelstraat met daarop: „natuurlijk bronwater", „voor de krachtige en de zwakke". In de Meelstraat ook: „Bergplaats van meel"(!). Of die in de vorm van muurankers: „Ijzerwaren", in de Lange St. Janstraat. In het Korte Groendal zijn onlangs de oude letters „Banket en speculaasfabriek" opnieuw geschilderd. Zo ook die op het Burger weeshuis. In Brouwershaven zijn de letters „Brouwersche Inmakerij" helaas verdwenen, het pand is gesloopt. Ze 215

Stad en lande | 1990 | | pagina 21