Zierikzee in T.V.-cursus Nieuwe leden Teleac zendt van 1 oktober tot 3 december a.s. een televisieserie uit over historische stadstypen. Uitgangspunt is de oorzaak van de groei en bloei van steden. Deze wordt aan de hand van de ontwikkeling van tien Hollandse en Vlaamse steden in beeld gebracht. Zierikzee is er één van, en wordt belicht onder de titel: Visserij en stadsontwikkeling. Het is, met Dordrecht en Gent, gekozen als voorbeeld voor ontwikkeling van de stad vanwege de ligging aan het water. Van Dordrecht wordt de ontwikkeling door die ligging tot handelscentrum belicht, van Gent die tot industriestad. Andere te behandelen steden ontwikkelden zich doordat graven of prinsen ze als residentie kozen ('s-Gravenhage, Brussel). Weer andere werden gesticht op een strategische plaats, zoals Willemstad. Er zijn tien TV-programma's, steeds op maandagavonden van 21.25 tot 21.55 op Nederland 3. In de derde les (15 okt.) staat Zierikzee geprogrammeerd. De typering van elke stad wordt uitgewerkt aan de hand van overgebleven gevels, gebouwen, prenten, archiefstukken en bijzondere voorwerpen. Er zijn ook tien radio-uitzendingen, op woensdagmiddag elke week van 15-16 uur op Radio 5, te beginnen op 3 oktober en t/m 5 december. Hierin wordt de ontwikkeling van de steden na 1800 behandeld, wanneer er grote veranderingen gaan optreden. Daarnaast wordt op bijzondere wijze aandacht besteed aan de plaatselijke archieven; wat daar valt te vinden en op welke wijze geïnteresseerden er een antwoord op hun vragen kunnen krijgen. Er is ook een cursusboek „Steden des tijds" van 240 pagina's. De tien hoofdstukken in dit rijk geïllustreerde boek beschrijven de achtergronden van het type stad en behandelen de ontwikkeling van de stad tot ongeveer 1800. Het is niet goedkoop: 63,50, en in de boekhandel te koop. Een afzonderlijke stadswandelgids geeft routes door de behandelde steden, zoveel mogelijk gekoppeld aan de verschillende stadstypen. Voor Zierikzee dus langs de plekken die belangrijk waren in de tijd dat de visserij haar tot bloei bracht. Deze gids telt 80 pagina's en kost 19,75. In het voorjaar van 1991 organiseert Teleac tenslotte nog speciale dagexcursies in groepsverband onder leiding van een deskundige. Deze nieuwe cursus stadsgeschiedenis staat geheel opzichzelf, los van de vorige, getiteld „Steden en hun Verleden", die de samenleving in tien thema's belichtte. De nieuwe geeft een heel andere kijk op stadsgeschiedenis. Aanbevolen. In de afgelopen vakantieperiode werden vier nieuwe leden geboekt; Dhr. E. J. Bergmans, Burghsering 30, Burgh-Haamstede Dhr. J. P. Staal, Lange Reke 22, Renesse Dhr. en mevr. J. M. W. van den Steenhoven, Singel 108, Dordrecht Mw. Lia van Waveren, Zwanebloem 3, Reeuwijk. Bedankt heeft de heer A. J. P. Zwart te Zierikzee. Wilt u verhuismeldingen s.v.p. doorgeven aan het redactie(=verzend)adres? Dat bespaart een boel moeite en kosten. 217

Stad en lande | 1990 | | pagina 23