De oudste bedelordekloosters van Zierikzee Onze vereniging heeft de hand kunnen leggen op enkele exemplaren van een boek geschreven door drs. P. A. Henderikx in 1977: „De oudste bedelordekloosters in het graafschap Holland en Zeeland". Het is een uitgave van de Historische Vereniging Holland. Door de zeer beperkte voorraad zijn deze exemplaren alleen voor onze leden beschikbaar. De heer Henderikx hield op 1 november 1974 een lezing over de bedelordekloosters in Zierikzee voor onze vereniging, opgenomen in Mededelingenblad nr. 21. Het boekwerk telt ±250 bladzijden en enkele tientallen foto's en tekeningen. Het behandelt in de eerste helft de stichting van vier grote bedelorden: minderbroeders (franciscanen), predicanen (predikheren of dominicanen), carmelieten en augustijnen, ontstaan vóór ca. 1310 in de steden Dordrecht, Middelburg, Zierikzee en Haarlem. In de tweede helft wordt de betekenis van de monniken voor bestuurlijke aangelegenheden in de stad en het kontakt met de omgeving nagegaan, alsook de herkomst van de kloosterlingen. Gezicht op Zierikzee vanuit het zuidoosten. Fragment van een schilderij uit 1506 in het (maritiem) gemeentemuseum. De heer Henderikx vermeldt hierbij: „Het schilderij toont ter plaatse (van het koor; red.) echter een rechlgesloten kerkgebouw zonder kapellen. Onzes inziens moet hier rekening worden gehouden met de mogelijkheid dat hetgeen op het eerste gezicht het koor met het zuidertransept van de St. Lievensmonsterkerk lijkt voor te stellen, in werkelijkheid de kerk van het predikherenklooster is, staande een eind ten zuidoosten van de Sint Lieven" (aan het begin van de Lange St. Janstraat; red.). 219

Stad en lande | 1990 | | pagina 25