Oude veldnamen deel IV Het vierde en laatste deel van de serie Oude veldnamen van Schouwen-Duiveland behandelt Midden- en Oostelijk Schouwen en verschijnt 16 november a.s. Beschreven worden de oude veldnamen van Zierikzee, Kerkwerve, Brouwershaven, Looperskapelle, Brijdorpe, Elkprzee en Scharendijke. Evenals in de vorige drie delen is er een hoofdstuk in opgenomen waarin een bepaald facet wordt beschreven, dat betrekking heeft op de vorming en de historie van het landschap. Als zeer toepasselijk artikel daarvoor is gekozen een studie over het ontstaan van de perceelsvormen op Schouwen-Duiveland vóór 1953, door dr. ir. S. F. Kuipers. Hieronder volgt de samenvatting van dit artikel. „Getracht is vast te stellen, welke invloeden een rol hebben gespeeld bij het ontstaan van het zeer ingewikkelde verkavelingspatroon, zoals we dat nog tot 1953 in de polder Schouwen aantroffen. Dit is tot stand gekomen toen hier mensen kwamen te wonen die de grond voor landbouwdoeleinden of voor het graven van veen gingen gebruiken. Dit ging geleidelijk door, zolang er nog grond beschikbaar was. De verkaveling, zoals die in de oude kern van Schouwen tot 1953 nog grotendeels aanwezig was, stamt dus uit de Middeleeuwen. Bij de herverkaveling, die na de stormramp van Hoe de oude percelen verdwenen. Op deze luchtfoto van Aerocarto van na de watersnoodramp zijn de herverkavelingsresultaten al zichtbaar. Zie het grote perceel links aan de nieuwe Brasweg, bij het „Pikgat" aan de Provinciale weg Zierikzee-Haamstede. Onderaan de Oosterschelde. De slingerende oude Brasweg richting Kerkwerve is nog niet verdwenen. Zie voor oude verkavelingen ook Tek. I op blz. 198. 223

Stad en lande | 1990 | | pagina 29