Emigratie naar Amerika (1840-1980) Aan de overzijde van de vaart welke oostwaarts verder liep langs de inlaagdijk stond de boerderij van Legemate. Er lag een plank met leuning over de vaart, zodat men op de weg welke verder over de inlaagdijk liep kon komen. Voor het landbouwbedrijf was er een uitbaning naar de Dijkweg. Aan de ene zijde was er dus de vaart, aan de andere zijde de plas welke reeds eerder genoemd is. Het was een heel oude boerderij, ze bestond reeds in 1752 maar is later vernieuwd. Midden vorige eeuw woonde er reeds de familie Legemate. Afgebroken in 1942; later weer herbouwd. Legemate en zijn vrouw zijn omgekomen met de ramp. (Slot volgt) W. D. Berrevoets, Serooskerke Dit gebied werd na de watersnood van 1953 door het leggen van een nieuwe dijk landinwaarts tot een inham van de Oosterschelde (red.). Wie zich van huis begeeft, stelt familie en kennissen als regel op de hoogte van haar/zijn welstand en opgedane ervaringen in de nieuwe omgeving. Dit geldt hedendaagse vakantiegangers. Dit is zeker waar voor emigranten. Vooral in vroeger jaren, laten we zeggen voor de Eerste Wereldoorlog, was emigratie voor velen een hachelijke onderneming. Lange tijd was een brief de enige vorm van communicatie tussen emigranten en achtergeblevenen. Zo zijn er over en weer talloze brieven geschreven, die echter in de loop der jaren voor een aanzienlijk gedeelte zijn verloren gegaan. Toch moeten zulke waardevolle documenten hier en daar nog aanwezig zijn. Deze brieven zijn daarom zo waardevol omdat zij informatie uit de eerste hand bevatten en ideaal studiemateriaal vormen voor wie om welke reden ook in dit historisch verschijnsel is geïnteresseerd; ik denk bijvoorbeeld aan historici, theologen, sociologen, psychologen en taalkundigen. En is dit dus alle reden om een poging te doen te redden wat nog over is. In samenwerking met dr. H. J. Brinks, archivaris van Calvin College in Grand Rapids in de staat Michigan, probeer ik deze documenten op te sporen en te bewaren. Wij beperken ons daarbij tot correspondentie tussen Amerika en Nederland. Indien men zulke brieven bezit en tijdelijk af wil staan, of indien iemand mij op het spoor ervan kan brengen, zou ik dit zeer op prijs stellen. Van zo'n brief wordt een copie gemaakt (het origineel krijgt men vrijwel per omgaande terug), deze wordt gecatalogiseerd en veilig opgeborgen in het Archief van Calvin College voor eventueel toekomstig gebruik. Het gaat mij dus om brieven van of naar de VS of Canada uit het tijdperk 1840- 1980. U kunt ervan op aan dat op geen enkele manier misbruik zal worden gemaakt van 'emands privacy. Een selectie van de brieven zal gepubliceerd worden in een bronnenuitgave door Cornell University Press. Deze zoekactie wordt gesteund door de Stichting regionale geschiedbeoefening in Middelburg. Hans Krabbendam Roosevelt Studie Centrum Abdij 9 4330 LA Middelburg 01180-31590 203

Stad en lande | 1990 | | pagina 9