er ieder hun eigen stempel op gedrukt hadden. Uit een oude plattegrond valt op te maken dat onze straat, evenals de oude stadskern, reeds in 1200 bestond. Wat een verschil met een straat in de huidige nieuwbouw! Daar heerst gelijkvormigheid en die maakt zo'n straat eentonig, zo zonder achtergrond, zo leeg. Het is me in vergelijking met andere straten altijd bij gebleven dat er in onze straat zoveel te doen was. Op allerlei gebied was er variatie. Dominerend was het voor die tijd chique hotel Van Oppen (nu een Chinees restaurant) waar bruiloften en partijen van rijke boeren en burgers gevierd werden. De gasten kwamen met koetsjes voorgereden waaraan ik me dikwijls heb staan vergapen: de deftige kleding van de dames, de glanzende koetsjes en de mooi geroskamde paarden. We hadden in de straat zo gezegd ons eigen voorzieningsgebied. Je kon het niet bedenken, of er was wel een winkel of een werkplaats van aanwezig. Ook stonden er nog twee boerderijen, meer naar het eind van de straat, die van de families Fondse 46/48) en v. d. Hoek (47/49). In de winter merkte je daar niet zo veel van, maar in de zomer was dat anders. Vooral in de maand augustus, juist in onze schoolvakantie, als de tarweoogst werd binnengehaald, was het een drukte van belang. Een grote dorsmachine werd dan half weg de boerenschuur ingereden, er werd extra mankracht aangetrokken en het dorsen kon beginnen. De kinderen uit de buurt zwermden dan rond deze bedrijvigheid. Ze raapten de gevallen tarwe-aren op, maakten de graankorrels los door ze tussen de handen te wrijven en staken die dan in hun mond, zij verbeeldden zich dan dat ze een soort kauwgom hadden. Deze dorspartij duurde vele dagen achtereen, want zo lang het droog weer bleef moest men daar van profiteren. Alles bij elkaar was het voor de straat een lawaaierige en stoffige geschiedenis, waarbij men de ramen en deuren maar beter dicht kon houden. Als iemand in de buurt hierover iets minder De Verrenieuwstraat met huisnumering. Let op de nrs. 1, 3 en 5 in het verlengde van de Melkmarkt. De zwarte balk betreft beschermde monumenten. 286

Stad en lande | 1991 | | pagina 16