Onder de rubriek „Brouwershaven" schrijft J. de Kanter in „De Provincie Zeeland" het hierna vermelde: „Men vertoont aldaar een exemplaar der werken van den ridder J. Cats, „met zilveren sloten en eene eigenhandige opdragt door dezen vaderlandschen dichter aan deze zijne geboorteplaats geschonken". De beeldhouwer Philippe Parmentier uit Gent vervaardigde het standbeeld van „Vader Cats". Op 11 december 1829 werd dit in aanwezigheid van „een menigte volks en bij een doelmatige aanspraak van de voorzitter van het feestcomité plechtiglijk ontbloot". Een lofrede op Cats, waarin de voorzitter eindigde: „Wie kan de harten tellen, waarin hij het zaad van waarheid en deugd .gestrooid heeft! Dat kunt gij alleen, aanbiddelijke Voorzienigheid!, ,die aan Nederland eenen Cats geschonken hebt, opdat ook door hen kennis, deugd en levensgenot in Nederland zou worden rondverspreid!" (Zeeuws Prentenboek). In de „Almanak voor Hollandsche Blijgeestigen voor het jaar 1833", Amsterdam, is het volgende te lezen: VOOIt 1TET STANDBEELD VAN door de Maatschappij: tot Xl/T r.iN 'r at.ckmi-.kn, hem in zijne geboortestad Brouwershaven opgcrigt. Erasmus, afgebeeld in zijn geboortestad, Was fier, dat hij alleen die eer bekomen had Thans kan men ook met kunst gehouwen, In 't Vaderland, o cats! uw becldtenis aanschouwen, o Cats, o lust en vreugd van mijnen eersten tijd, Iloe heeft dat nieuws mijn hart verblijd, Hoe hoog verdient te zijn geprezen De Maatschappij, door wie dat regt u is bewezen! St, Trnyen, S M. C. De afgedrukte reproducties zijn genomen uit de „Wercken van Vader Cats", Streekarchief voor Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. H. E. S. Sinck 295

Stad en lande | 1991 | | pagina 25