Verslag streektaalcommissie 1991 Nieuwe boeken van de kleine monumenten die ons „eiland" versieren. Een hoogtepunt was het aanbieden van de eerste foto-albums aan de gemeenten Duiveland en Bruinisse! Het aanbrengen van namen op de monumentenpanden in Zierikzee, en naar wij hopen in de toekomst ook elders, is een uiting dat onze vereniging zich inzet voor de verfraaiing van onze steden en dorpen. Zij het, dat de Commissies zelf verslag doen - meer in detail - van hun activiteiten, kon ik de verleiding niet weerstaan in ons algemeen jaarverslag hun werkzaamheden eens te beklemtonen! Een nauwe samenwerking met, en de aanwezigheid bij ons bestuur, hetzij van de Commissie-voorzitter of iemand van zijnentwege is dan ook een „must". Ook de inbreng en daadkracht van elk onzer leden is uiterst belangrijk om in de samenleving op Schouwen-Duiveland een stem te hebben. Een stem, die het met „het Land van de Zeemeermin" goed voor heeft! Daartoe roep ik u gaarne op!! Ad Leij dekkers Secr.-Penningm. Ook in het afgelopen jaar bleef de samenstelling van onze commissie ongewijzigd. Zij bestaat nog steeds uit de volgende leden: mevrouw L. E. M. Veltman-Hack en de heren dr. J. A. Brandenbarg, A. Damman, A Leijdekkers en dr. A. de Vin. Wij vergaderen op 21 januari en 18 november. Het voornaamste punt van bespreking was het projekt „streektaal en onderwijs". Het is verdrietig te moeten mededelen dat wij hiermee geen enkele voortgang geboekt hebben vanwege de geringe steun van de gemeenten op Schouwen-Duiveland en de provinciale overheid. Wij trachten nu het projekt in cultureel-kunstzinnige richting om te buigen als een taaiprogramma thuistaal schooltaal onder het motto: spreek je moerstaal. Tevens kwam op onze laatst gehouden vergadering nog de suggestie aan de orde ook weer aandacht te schenken aan onze aktiviteiten van de afgelopen tijd: het samenstellen en uitgeven van teksten en geluidsbanden, bijv. van een te organiseren streektaalmiddag. A. de Vin, voorzitter „Zierikzee zoals het was..." Intussen is deel 4 verschenen, dat over 't Havenkwartier gaat. De foto op de kaft zet de toon: de stoombakkerij van J. A. van de Zande in de Ravestraat. De baas met zijn toegewijd personeel op de stoep. De bakkerskar - het symbool van de zaak - voor de deur en glanzende broden achter de ramen met de „lancasters". De dertiger jaren kijken ons aan. Ze verleiden ons om het boekje open te slaan en het Haven kwartier met andere ogen te bekijken, of terug te roepen uit de herinnering. Veel bijzonderheden en gebeurtenissen worden opgehaald en vastgelegd. Kunt u zich de Breedstraat met bomen voorstellen en een raderboot aan het Luitje? De teksten bij de foto's zijn gedetailleerd en vermelden de geschiedenis van de bewoners van de huizen in deze eenvoudige en bekoorlijke buurt vanaf het begin van de twintigste eeuw. Net als de vorige delen: aanbevolen! 314

Stad en lande | 1992 | | pagina 12