Jaarverslag 1991 Planologische Commissie Leden: P. A. Boot, L. Becu, M. K. Romeijn In het afgelopen jaar is gebleken dat voor het behoud van de stedelijke en landschappelijke waarden van Schouwen- Duiveland het belangrijk is steeds attent te zijn op de planologische en bouwkundige ontwikkelingen in onze woonplaatsen en het landelijk gebied. Uit het onderstaande zal een en ander blijken. 1). Onze bezwaren ten aanzien van een wijziging van het bestemmingsplan Dreischor-kom (beschermd dorpsgezicht) met betrekking tot het uitbreiden van het restaurant Ring 4, zijn zodanig ingewilligd dat door de aanvrager een ander plan is ingediend, dat voor ons acceptabel was. 2). Bij schrijven van 17 januari 1991 aan het college van B en W van Westerschouwen, hebben wij onze bezwaren geuit tegen de verandering van de agrarische in een recreatieve bestemming van de boerderij „Molenberg", Hogeweg 53 te Burgh. Onze bezwaren waren, dat bij gewijzigde bestemming er een fraai stukje landschapsschoon verloren gaat. Dit stukje grond aan de Hogeweg, dat een mooie doorkijk geeft naar het achterliggende landschap en een verademing tussen de muur van caravans en zomerhuizen is, mag o.i. niet verloren gaan. Wij hebben de suggestie aan de hand gedaan het bedrijf te bestemmen tot een agrarisch museum en tevens slechtweervoorziening voor de Westhoek. Een en ander zou in een stichting onder te brengen zijn, om het geheel te restaureren, zulks met financiële steun van de overheid. Van een en ander hebben we nog niets vernomen. 3). Berichten in de kranten dat het voornemen bestaat ten zuiden van de Boutlaan te Scharendijke een terrein te ontwikkelen voor de bouw van 207 recreatie-woningen, waren voor ons reden, hierop te rageren. We hebben aan het college van B en W van Middenschouwen onze bezwaren geuit tegen dit plan. Het ontwerp-zomerhuizen terrein „De Bout" met een oppervlakte van ±16 ha aan de zuidzijde van de Boutlaan is volgens ons een te grote inbreuk in het landschappelijk gebied. Bij onze bezwaren hebben we een alternatief gevoegd dat voorziet in: de Boutlaan doortrekken naar de afslag van de Dammenweg (wat ook is opgenomen in de struktuurschets van Scharendijke); ten noorden hiervan ontstaat dan een zodanige uitbreiding dat er zowel voor zomerhuizen als voor dorpsuitbreiding voldoende terrein ontwikkeld kan worden. Op ons bezwaar en alternatief plan hebben we nog geen reactie ontvangen. 4). De bekendmaking van de burgemeester van Middenschouwen d.d. 19 juli 1991, dat er een aanvraag voor een bouwvergunning was ingediend voor de bouw van twee windturbines op het perceel Verseputseweg 36 te Kerkwerve, waarvoor het college van B en W van Middenschouwen op grond van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening wil overgaan tot het verlenen van een bouwvergunning, was voor ons aanleiding te reageren. Ons bezwaar is dat het plaatsen van genoemde windmolens (30 m hoog en wieken met een lengte van 18 m) het eeuwenoude open landschap van Schouwen schaadt. Er is hier sprake van horizonvervuiling, ook al heeft windenergie milieu-vriendelijke achtergronden. We hebben verder opgemerkt dat het college in deze geen beleidsstandpunt heeft ingenomen waarin de noodzaak van het plaatsen van de windturbines op deze plaats wordt aangetoond. We wachten af hoe de beslissing zal zijn. 315

Stad en lande | 1992 | | pagina 13