5). In de Zierikzeesche Nieuwsbode van 15 juli 1991 maakt het college van B en W van Brouwershaven bekend dat ter inzage ligt het ontwerp van de le uitwerking van het bestemmingsplan Brouwershaven Kom. De uitwerking heeft betrekking op de mogelijkheid tot de bouw van 11 geschakelde woningen op een bouwstrook in het verlengde van de Haven Z.Z. Het vigerende bestemmingsplan Brouwershaven Kom is opgemaakt naar aanleiding van de inschrijving van de kern Brouwershaven in november 1973 als beschermd stadsgezicht. Dit houdt o.a. in dat er zeer zorgvuldig met veranderen, vernieuwen en uitbreiden van panden moet worden omgegaan. Een bijbehorend ingediend schetsplan voor de bouw van bovengenoemde woningen was voor ons aanleiding te reageren omdat de hoogte, de dakhelling (minder dan 45°), de dakbedekking (zink) en de materialen van de gevels in strijd waren met de bebouwings- en bestemmingsvoorschriften. Wij zijn van mening dat de verschijning geheel afwijkt van de bestaande bebouwing, zoals de gevelwanden en daken langs de Haven en de Markt, t.w. in Plan: „De Muralt", aaneengeschakelde woningen. hoofdzaak topgevels en zadeldaken. Het silhouet zoals het plan weergeeft wordt ervaren als een muur met een weergang. (Zie schets). Op 22 oktober 1991 ontvingen wij een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland waarbij werd vermeld dat zij het besluit van B en W van Brouwershaven d.d. 12 augustus 1991 betreffende het bestemmingsplan en het bij dit besluit gevoegde schetsplan voor de bouw van de 11 geschakelde woningen hebben goedgekeurd. Het college heeft gebruik gemaakt van zijn bevoegdheid vrijstelling te verlenen voor de afwijking van de dakhellingen, dakbedekkingen en materialen van de gevels. Wij betreuren in hoge mate dit besluit van B en W van Brouwershaven en de goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zeeland en hebben dat in een schrijven aan beide college's kenbaar gemaakt. Wij menen dat het beschermd stadsgezicht van Brouwershaven een betere en zorgvuldiger behandeling waard is. Zoals in de aanhef van dit verslag door ons gemeld, is en blijft het noodzakelijk zeer oplettend te zijn op voorgenomen planologische en bouwkundige maatregelen van de overheid, zulks om te voorkomen dat de karakteristiek van het landschap en de dorpen en steden niet worden geschaad. Als ieder lid van onze vereniging op dit gebied waakzaam is kan dit een steun zijn voor de doelstelling van de vereniging: „Het bevorderen en het behoud van de stedelijke en landelijke schoonheid in de meest uitgebreide zin op Schouwen- Duiveland". Een door ons opgemaakt en ingediend alternatief-plan geeft aan dat het ook anders kan. 316

Stad en lande | 1992 | | pagina 14