Jaarverslag van de redactiecommissie jaarboek over 1991 Samenstelling In de commissie hadden zitting de heren W. P. de Vrieze (voorzitter), F. Beekman, dr. J. A. Brandenbarg (vice-voorzitter), J. van Loo, A. Smallegange (penningmeester) en H. Uil (secretaris). De eindredactie was in handen van de heer F. Beekman. De heer De Vrieze besloot zijn lidmaatschap van onze commissie neer te leggen. Tijdens een informeel samenzijn namen wij afscheid van hem en de heer A. L. Patmos, die eind 1990 de commissie verliet. Ook de heer De Vrieze, die lange tijd in de redactie zitting had, zijn wij veel dank verschuldigd voor zijn inbreng. Beide heren boden wij, mede namens de vereniging, afscheidscadeaus aan. De taak van voorzitter werd overgenomen door de heer Brandenbarg. In de vacature van de heer De Vrieze werd benoemd mevrouw L. Mol-Sipman. Vergaderingen De commissie kwam bijeen op 25 januari, 6 maart, 27 mei, 13 september, 6 november en 13 december. Werkzaamheden De redactie en samenstelling van een historisch jaarboek, zoals de „Kroniek van het land van de zeemeermin", is een taak waarvan velen slechts in beperkte mate onderkennen hoeveel werk hiermee gemoeid is. Gecombineerd met het feit dat de commissie ook belast is met de uitgave en alle daarmee verband houdende werkzaamheden mag de taak waarvoor zij staat niet onderschat worden. De samenwerking intern en extern, onder meer met de auteurs, vraagt veel tijd. De „Kroniek-1991" vroeg veel van de verschillende redactieleden en zeer in het bijzonder van de eindredacteur. Dankzij een goede taakverdeling en een positief samenspel tussen de redactieleden was het ook nu weer mogelijk alle problemen tot een goed einde te brengen. In de Kroniek-1991 werden de volgende artikelen opgenomen: dr. D. A. Flooijer, Fossielen vissen voor de wetenschap. Veertig jaar Kor en Bot (1951-1991). Drs. J. G. Smit, Een Zierikzeese Kroniek (693-1463). Ton Brandenbarg, Flet Zierikzeese drieluik met 'Het laatste oordeel'. De geschiedenis van een schilderij uit de late middeleeuwen. Dr. C. van der Graaf, De strijd te land in 1575 en 1576 op Schouwen-Duiveland. L. E. M. Veltman-Hack, Ouwerkerk, schets van een eeuw middenstand (1890-1940- 1990). Drs. P. F. Vleugel, Vijftig jaar geschiedenis van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. Joop van Loo, Streektaalschijvers aan het einde van de negentiende eeuw. Zeer bijzonder bij deze jaargang was een fraaie los bijgevoegde kleurenreproduktie van het befaamde Zierikzeese drieluik, dat zich bevindt in het Museum voor Schone Kunsten te Brussel. Wij zijn de directie van het museum zeer erkentelijk voor haar medewerking. De heer Brandenbarg, auteur van het artikel over dit drieluik, deed vele verrassende ontdekkingen. Zijn vondsten waren aanleiding voor initiatieven om in de vorige eeuw vervaardigde reproducties van de zijpanelen, met de portretten van Filips de Schone en Johanna van Castilië, thans aanwezig in het Rijksmuseum te Amsterdam, naar Zierikzee over te brengen en voor het houden van een tentoonstelling rond dit drieluik, hetgeen op het programma staat voor 1992. De vervaardiging van deze kleurenreproductie kon geschieden met financiële steun van het Fonds van 322

Stad en lande | 1992 | | pagina 20