Verslag commissie kleine monumenten over 1991 Deze commissie houdt zich ook bezig met historische huisnamen en bestond begin 1991 uit: drs. P. F. Vleugel (voorzitter), ir. J. L. van Sloten (secretaris), de dames L. E. de Jonge-van 't Hoff, A. E. Korsten, dhr. en mevr. M. K. Overbeeke en M. J. Overbeeke-Sacré, dhr. en mevr. J. G. Verduijn den Boer en H. C. Verduijn den Boer-Gorzeman en de heer M. K. Romeijn. In het voorjaar van 1991 mochten we als nieuwe commissieleden verwelkomen mevr. drs. E. J. M. van der Geest, dhr. T. W. Rosmolen uit Zierikzee en dhr. C. Slabbekoorn uit Brouwershaven. In januari kregen we reacties op de 61 enquête-brieven aan de eigenaren van huizen waarvan de destijds opgeschilderde naam verdwenen was. Er bleken er 14 een huisnaambordje te willen. Dhr. P. A. Boot van de Planologische commissie maakte deze bordjes, dhr. A. G. van der Zande schilderde ze en bevestigde ze, terwijl de firma Quant het hout beschikbar stelde. Op zaterdag 23 maart werden de eerste bordjes aangebracht (zie ook Meded.blad nr. 71). Later bleek dat meer eigenaren bordjes op de gevel wensten in plaats van de direct boven de deur geschilderde naam. Uit historisch oogpunt is dit laatste te verkiezen. Helaas lag het schilderen van de huisnamen geruime tijd stil doordat de schilder geblesseerd raakte. In de regionale kranten werd uitgebreid aandacht aan deze actie besteed. In de PZC verschenen er op een aantal donderdagen artikeltjes over de huisnamen en de geschiedenis van het pand en de bewoners. We hopen dat de huisnamen er nu wel op blijven! Na de zomervakantie hielden we op 14 augustus onze traditioneel geworden bijeenkomst in de tuin van de fam. Verduijn den Boer, met vergadering. De andere vergaderingen waren op 27 februari, 13 mei, 30 oktober en 8 november. In het najaar waren de eerste inventarisatiemappen klaar. De dames De Jonge-van 't Hoff en Korsten hadden in Oosterland en Bruinisse alle kleine monumenten vastgelegd en beschreven en dhr. Romeijn had dat voor Nieuwerkerk, Ouwerkerk en Sirjansland gedaan. Op een officiële gezamenlijke bijeenkomst op 9 december te Oosterland met de burgemeesters, wethouders en secretarissen van zowel Bruinisse als Duiveland werden deze unieke boeken gepresenteerd door de commissie-voorzitter. In zijn toespraak benadrukte hij het belang ervan en het vele werk dat er door de commissieleden aan was verricht. De beide burgemeesters gingen in een dankwoord kort op de betekenis in van de kleine monumenten voor hun gemeenten en op het gebruik van de albums. De voorzitter van Stad en 1 ande dankte de commissie en suggereerde dorpswandelingen langs die monumenten. Hiermee was een deel van het werk afgerond. De originele albums zullen in het Streekarchief worden opgenomen. Peter Vleugel 324

Stad en lande | 1992 | | pagina 22