in 1733 verrijkt werd met een barok portaal. In het zuiderdwarsschip is een schilderij van Rubens (aanduiding van St. Rochus als beschermheilige tegen de pest). Verder zijn er meest barok-kunstwerken in de kerk, op muurschilderingen van omstreeks 1500 na. Typisch zijn de kapitelen met krulkoolblad- motieven. Laarne, iets ten O. van Gent, bezit een heel mooie waterburcht met een dubbele slotgracht. De oudste delen ervan dateren uit de 13e eeuw. Er waren een vierkante donjon en drie ronde torens. De ingang was aan de Gentse kant, met een ophaalbrug naar het binnenplein. Hoge muren met omloop en schietgaten verbonden de torens. Vanaf de 15e eeuw wordt het omgebouwd tot een patriciƫrswoning. Na 1650 werd het verbouwd tot z'n huidige vorm. De ingang werd naar de toren aan de oostzijde verplaatst, richting dorp Laarne. Links daarvan werd een nieuwe vleugel gebouwd. Hierin de ridderzaal, met 16e eeuwse wandtapijten. Er boven de grote antiek zilvercollectie d'Allemagne, in 1963 aan het kasteel geschonken. Het is meest tafelzilver, met als oudste een gotische kelk uit 1473. In de kapel van het kasteel restanten van 14e eeuwse muurschilderingen. De burcht is na 1963 gerestaureerd en thans bewoond door Jonkheer en mevrouw de Pessemier van 's-Gravendries. De kasteeldreef met vier rijen kastanjebomen leidt recht naar de aardige Sint-Macariuskerk in het dorp. Deze werd in 1123 voor het eerst vermeld. Het is een kruiskerk met vierkante kruistoren en een driebeukig grondplan, met bakstenen gewelven. Er naast het statige gemeentehuis van Laarne uit 1767, in classicistische stijl. Het Kasteel van Laarne. 329

Stad en lande | 1992 | | pagina 27