nr. 256, 21 september 1383. Klaas Jansz., woonachtig te Zierikzee kreeg op 17 juni aan zijn rechterbeen van de enkel tot aan de knie ontstekingen en open wonden. Twee artsen werden vergeefs geraadpleegd. Toen beloofde hij een bedevaart tot Maria van 's-Hertogenbosch. Kort daarop kon hij met krukken weer lopen en spoedig genas het been geheel. Klaas volbracht zijn bedevaart en offerde zijn krukken. nr. 18, 16 februari 1383. Pieter Hugensz., woonachtig te Westerschouwen bij Zierikzee leed vanaf 1379 aan waterzucht. Omtrent 1 oktober 1382 beloofde hij zijn bedevaart tot Maria in wollen kleding en barrevoets. Korte tijd daarna genas hij, waarna hij met 23 anderen uit Zierikzee zijn bedevaart volbracht. nr. 264, 28 september 1383. Soete Petersdr., woonachtig te Zierikzee raakte op 23 juni buiten zinnen en moest vastgebonden worden. Na 15 weken beloofden haar vrienden en familieleden een bedevaart tot Maria van 's-Hertogenbosch, waarna zij beter werd. Ook zelf beloofde zij toen een bedevaart. Allen volbrachten deze. nr. 396, 4 juni 1385. Jacob Houke woonachtig te Westerschouwen geraakte buiten zinnen en was VA jaar aan zijn handen geboeid. Toen artsen hem niet konden helpen beloofde men een bedevaart naar Maria van 's-Hertogenbosch en als offerande het gewicht van Jacob in tarwe. De boeien vielen direct van zijn handen en hij genas. Samen met eerzame mensen uit de streek volbracht hij zijn bedevaart. nr. 415, 1385. Jacob Jansz. woonachtig te Schouwen zat een jaar min 5 weken gevangen te Brugge. Hij werd ernstig gemarteld. Hij riep Maria van 's-Hertogenbosch aan, die hem een gat in de muur wees. Daardoor kon hij ontsnappen. Hij volbracht zijn bedevaart. Uit al deze verhalen proeft men hoe men in de 14e eeuw leefde en dacht. Maar ook nu blijkt de bedevaart nog steeds onuitroeibaar te zijn. Ook nu gaan nog Zeeuwen naar Kevelaer, zij het dat men met een comfortabele reisbus gaat. Echter niet iedereen maakt het zich gemakkelijk, want zo kon men op zaterdag 25 mei 1991 via Omroep Zeeland een interview beluisteren met een dame die te voet naar Santiago de Compostela was geweest. De intenties zullen wel verschillen met die van de 14e eeuw, maar de zelfopoffering, welke zo'n tocht vergt, wekt mijn bewondering op. H. Blankert Dalebouts hoeve, tVestenschouwen. 331

Stad en lande | 1992 | | pagina 29