Zierikzee: Monumentenstad!? Aan de toegangswegen tot Zierikzee staat welgemeend op de borden: Welkom in Zierikzee Monumentenstad. Met recht, want er zijn in de stad niet minder dan 560 panden die op de monumentenlijst staan. Sinds 1971 is Zierikzee officieel Beschermd Stadsgezicht en de in totaal 1950 panden in de binnenstad vormen een uniek geheel. Toch zijn er in de laatste jaren veranderingen te signaleren die Stad en Lande zeer verontrusten. Met alle begrip voor de commercie, de werkgelegenheid, goede en betaalbare huisvesting, enz. moet ons het volgende van het hart. Een zich opdringend winkelbestand. Dit is niet te vermijden en het gevolg van de trekpleister die Zierikzee nu eenmaal is voor duizenden toeristen. Maar... het presenteren moet wel binnen de perken blijven. Steeds grotere glaspuien en etalages over meerdere panden doorlopend, schaden de straat wand. Grote reclame- en naamborden ontsieren de gevels. Steeds meer vlaggen en markiezen e.d. bederven het totaalbeeld. En mocht men er toe overgaan niet alleen de onderpui maar ook de verdieping een „open" karakter te geven om z'n waren ook daar te etaleren, dan houden we ons hart helemaal vast. „Eigentijds" (ver)bouwen akkoord, maar in dit laatste geval wordt zelfs van een goede architect met gevoel voor de historische sfeer en de schoonheid van Zierikzee wel het onmogelijke verlangd. Zierikzee is geen „gewone" winkelstad! Schaalvergroting en eenvormigheid bij woningbouw. Dit is een misschien nog gevaarlijker aantasting van het karakter van Zierikzee binnen de wallen. Het lijkt wel of er op vrijkomende terreinen altijd nét iets groter of hoger gebouwd moet worden dan in de omgeving past. Is het bouwblok aan de Hoge Molenstraat bij de R.K. kerk niet veel te massaal? Is „De Wieken" in diezelfde straat niet veel te eenvormig? Moest „De Vrijburg" in het Jannewekken zo hoog? Zo ook de recente herbouw in de Beddeweeg? De kleine huisjes daarnaast in de Maarstraat bij het stadhuis en die wat verderop zijn juist daarom zo charmant. Voor de a.s. woningbouw in de Manhuisstraat ter plaatse van het v.m. gebouw van de Rijksscholengemeenschap en de begin 1800 voor de Franse soldaten gebouwde kazerne, kunnen we slechts het beste hopen. Toch geen verdere eenvormigheid? Zierikzee als monumentenstad is méér dan een verzameling grote en kleine monumenten als poorten, kerken en huizen. Men kan aan de stad de geschiedenis nog aflezen, van het eerste begin af: de groei, de rijkdom, de armoede, de woninkjes en bedrijfspandjes, de gildepoortjes, de ambachtelijke werkwijzen, een geschiedenis van eeuwen. Dat alles samen, inclusief de smalle en allemaal iets bochtige straten vormen, naast natuurlijk andere faktoren, de vaak niet merkbare aantrekkingskracht. Juist die afwisseling in bebouwing is zo verrassend, geen twee huizen werden vroeger hetzelfde gebouwd. Dat is nu anders geworden. Daarmee is een deel van de specifieke sfeer van Zierikzee verloren gegaan. Moet Zierikzee van Monumentenstad „Stad met monumenten" worden? Tenslotte: is het gemeentebestuur van Zierikzee niet bij machte om het enige authentieke pand met houten vakwerkgevel in het Vrijpoortje te behouden? Als de vestiging van één horeca-gelegenheid erbij de enige redding zou zijn, is die dan zó verwerpelijk? Het aantal toeristen neemt door de goede promotie toch ook toe? 305

Stad en lande | 1992 | | pagina 3