1991 in het kort Januari Zeeuwse Volks Universiteit start kursus ten behoeve van lokaal en regionaal onderzoek. Februari Enquête naar de medewerking van huiseigenaren te Zierikzee om op hun (historische) panden weer de oorspronkelijke huisnamen aan te brengen. Maart Plan Tureluur voorziet in het creëren van een zout/brak moeras langs een groot deel van de zuidkust van Schouwen- Duiveland. April Na voorbereidende werkzaamheden (november 1990) is met de restauratie van de Sint Nicolaaskerk te Brouwershaven zowel binnen als buiten een aanvang gemaakt. De Brouwersche Inmakerij maakt plaats voor bouw van woonzorgcentrum voor ouderen. Voorzitter J. D. de Kam legt op de voorjaarsvergadering van de Vereniging Stad en Lande na ruim zes jaar de voorzittershamer neer. Zweeds auteur en tekenaar Stig Claesson bezoekt Nieuwerkerk; hij verleende na de watersnoodramp van 1953 met een internationaal gezelschap in 1955 aktief medewerking aan de wederopbouw. De Kulturele Stichting De Roode Lelie te Brouwershaven breekt tijdens een dialectenmiddag een lans voor de uitgave van een supplement op het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten. Bij opgravingen op het vroegere terrein van metaalhandel Groenleer in de Gravenstraat te Zierikzee zijn naast moerneringsputten, fundamenten blootgelegd van vermoedelijk een toren van een vestingwerk van voor 1600. Vermeldenswaard is, dat dit nieuws de telex „haalde" van het ANP. Mei Twintig jaar na deel 1 verschijnt deel 2 van „Zierikzee zoals het was...", samengesteld door Cor Pols. Het Visserijmuseum te Bruinisse krijgt nieuwe huisvesting (Oudestraat). Zaterdag 11 mei: Nationale molendag. Uit handen van auteur W. P. de Vrieze ontvangt oud-burgemeester van Burgh Jhr. A. van Citters het eerste exemplaar van het boekje „Haamstede In Vroeger Tijden". Beslissing valt voor restauratie van de westelijke dakruiter van de Gasthuiskerk te Zierikzee. Monumentaal pand „Huize Zeelandia" te Noordwelle, gaat over in particuliere handen. Twee zeventiende eeuwse boeken van Jacob Cats, eigendom van de gemeente Brouwershaven, zijn gerestaureerd. Juni In Wijk bij Duurstede wordt het 750ste diploma uitgereikt aan een vrijwillig molenaar. Commissaris van de koningin in Zeeland dr. C. Boertien ontvangt tijdens de Zeeuwse Historische Dag in Kapelle uit handen van H. Uil uit Zierikzee het eerste exemplaar van het boek „Gids Voor Historisch Onderzoek In Zeeland". Opening expositie van stadsgezichten en plattegronden van Zierikzee in het Stadhuismuseum te Zierikzee. Juli Aan het Utrechts museum „Van Speelklok Tot Pierement" wordt door de gemeente Zierikzee het torenuurwerk van de Zuidhavenpoort geschonken. Het Waterschap Schouwen-Duiveland bestaat 700 jaar; in dit kader wordt o.a. besloten een videofilm te maken over het werk van het waterschap. In het houten gewelf in de (Hervormde) kerk te Dreischor is de bonte knaagkever aangetroffen. Met het plaatsen van de kap op de molen De Korenbloem te Zonnemaire is de buitenrestauratie - op de wieken na - gereed. 307

Stad en lande | 1992 | | pagina 5