Hoe dichtbij is de Verrenieuwstraat (slot) Zaterdagsmorgens was er een vast patroon te zien in de straat. Alle huismoeders gingen ongeveer op dezelfde tijd de stoep schrobben en daar hoorde dan ook een stuk straat bij. Je kon het je als huisvrouw gewoon niet permitteren om dat karwei over te slaan, want de sociale controle was in die dagen erg groot. Bij ons thuis werd er dus eveneens trouw geschrobd en gesopt. Het was heel gewoon dat de kinderen hier wat aan mee hielpen. Mijn zus en ik hebben heel wat emmers water met volle overgave over het plaveisel gesmeten, totdat onze moeder het genoeg vond. Nog hoor ik de harde bezems over de stoepen en straatstenen schuren en de zinken emmers werden nu ook niet altijd even zachtzinnig neergezet. Mijn vader had het niet zo op die collectieve schuurpartijen begrepen. Soms moesten we eerst het gras tussen de grote straatklinkers uit steken, wat dan al gauw door vele buurtkinderen werd nagedaan. Het gaf wel een zekere band, zo bezig te zijn. Vervelen deden we ons zelden in die tijd. Dikwijls zag je de mensen op de stoepen voor hun huizen staan praten. Veelal waren dat de oudere mensen. De vrouwen waren meestal in het zwart of grijs gekleed en droegen een grote schort. De kleding hing tot op de grond. De mannen zag je in schilderskiel, winkeljasje of voorschoot. Je kon aan de kleding eigenlijk het beroep aflezen. Menig buurtpraatje werd er gehouden en de plaatselijke nieuwtjes werden uitgewisseld. We hadden niet zo'n haast en we namen de tijd voor elkaar. Het wel en wee kreeg de nodige aandacht. Voor de kinderen hadden de vriendelijke mensen altijd wel een aardig woord of een kwinkslag over. Vferrenïca wstraat .tUigOtlr.MCHELS. W* ÖchtiftaB, Zteïljy Begin Verrenieuwstraat in 1907 met borstelventer (hondekar). Let ook op de gevels van de nrs. 1, 3 en 5 (vergelijk blz285). 309

Stad en lande | 1992 | | pagina 7