Telefonisch reserveren van archiefstukken mot mit instrementen uut't innerlijk van die bouwmêêsters gemaekt wéze. Z'èbbe d'r ziele in stêên uutgebeeld...! Deu de eiken'oute toegangsdeure kom je dan nae binne, langs rekken mit prent- briefkaerten in 'n kroo fekansje-gangers. Je pad is wat öbbelig deu de inschriften op de zèrreken. Bève de gries-blauwe vloer, waeronder de dööië ruste, is de onwézelijke èlder'eid in de wiedte van 't schip. Deu de glas-in- lóöd-raemen, mit 'r kleurige tafrêêlen, spoelt 't licht over de welvingen van de versiersels van de kansel in de koorbanken. As 'n gouwe geheim schittert 't altaar tegenover 't urgel, waevan de puupen d'r eige verlieze in de schemer tussen de bogen in d'óögte. Dan, spinne de klanken 'n ragfien net deu de machtige ruumte, 'n net, wae de droamen in de droefenis gevange worre... Aolle kilte, de twintigste êêuw eige, is verdwéne. De gezichten van de ménsen rond je, verstille. Of ze noe g'löövig binne of nie, z'èbbe an die wijding 'n bóóschap. Dan gae je wat begriepe van dat boek. Je schrief nie over je diepste lêêd in 't wach'kotje van de bus: oak a weet je nie wae de klepel persies angt, j'ei 'n klokke ööre luuë... Buute, op 't plein: 't geraes van 't verkeer. Op de café-terrassen: de ménsen achter d'r komme koffie of d'r glas bier. Ze zitte d'r mï 'n krootje of êêmae allêênig, vrolijk of eindeloos verveeld. Dan, stort, geliek 'n waeterval, 't klokkespel z'n klanken uut over êêl die jakkende weareld. 't Gedaever van 't verkeer maek niks mï uut! 't Lieken wè, a is 't verstomd. De duuven vliege verschrokke op in wieke verward bóve 't geboamte. 'n Warreling van geluud danst over de blauwe ingetogen'eid van 't kèrreke-dek nae benéé, in doet de gezichten opklaere in opkieke nae die slanke toren, wae, achterin de uulegaeten, de klokken tot leven bin gekomme deu 't kloppen van de klépels. Op ulder meniere brienge z'n bóóschap over op 't plein in oak onder de panne-rööië daeken; Allé ménsen, de moed d'r in ouwe, wulder binne a onderde jaeren doende..." Ad Leij dek kers op het Rijksarchief in Zeeland In een tijd dat steeds meer bezoekers hun weg naar het archief vinden en er steeds meer archiefbescheiden worden aangevraagd op de studiezalen gaat het Rijksarchief in Zeeland een extra dienstverlening voor bezoekers invoeren. Om de onderzoeker nog beter van dienst te zijn is per 1 mei j.l. gedurende zes maanden een proef van start gegaan, waarbij het telefonisch reserveren van stukken mogelijk wordt. Dat wil zeggen dat u, door het inspreken van naam en (indien van toepassing) bezoekersnummer, bezoekdatum en gewenste inventarisnummers, de archiefstukken kan reserveren voor een komend bezoek. U bent dan niet meer gebonden aan de „kantooruren", maar kan op elk moment, ook 's avonds of in het weekend, telefonisch uw wensen doorgeven. Bij het door u aangekondigde bezoek liggen ze dan al klaar. Mocht het experiment in een behoefte voorzien, dan zal deze dienstverlening blijvend zijn. Het telefoonnummer van het Rijksarchief in Zeeland is 01180-38920. De studiezalen zijn geopend van dinsdag t/m vrijdag van 9.00-17.00 uur en op zaterdag (behalve in de maanden juni, juli en augustus) van 10.00-16.00 uur. 340

Stad en lande | 1992 | | pagina 10