Excursie naar Aalst, 9 mei 1992 onderwijzer/archeoloog Huijbrechtse zou dan een permanente tentoonstelling van vondsten en maquettes een plaats vinden. Er zijn diverse vondsten gedaan, overblijfselen van schapen en geiten, metalen voorwerpen, kammen uit geweien, broches en sierspelden, alle daterend uit de vikingtijd. De burcht mat zo'n 200 meter in doorsnede, net zoiets als in Middelburg. Hiet zat de houten palissadenring aan de binnenkant van de wal. De mooie cirkel maken was niet zo moeilijk: vanuit het midden met een lang touw aan een paaltje rondlopen. De vraag door wie de burchten werden gebouwd liet de spreker in het midden, wel wees hij erop dat er uitsluitend gebruiksvoorwerpen uit de omgeving of uit Duitsland gevonden waren, maar niet uit Denemarken. Na de lezing vroeg de voorzitter, hoe het in de negende eeuw zat met de grondwaterstand. Van Heeringen antwoordde, dat ze zeker last ervan gehad zullen hebben, maar dat het centrum van de burcht op een bestaande kreekrug lag. En er waren houten goten gevonden die in de brede gracht uitmondden. De datering van de Burghse burcht schatte hij zo rond 880. De datering van de Middelburgse hoopt men in 1992 vast te stellen, evenals van „Harald" met de C 14 methode. De plaats van de houten ring van palissaden was verschillend. Na deze zeer interessante en actuele uiteenzetting dankte voorzitter Doeleman de heer Van Heeringen hartelijk. Drs. P. F. Vleugel 2e secretaris. P.S. Op 25 juni hoopt drs. Van Heeringen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam te promoveren tot doctor op een proefschrift over de ijzertijd in onze kuststreken getiteld: „The iron age in the Western Netherlands". Om half acht starten is vroeg en op de vrije zaterdag helemaal, maar de bussen konden op tijd vertrekken met hun 93 Stad en Lande-reizigers. Deze keer ging 't weer België-waarts, richting Antwerpen. Daar volgden we driekwart van de Ring en via de Kennedy tunnel ging het verder door het bloeiende Vlaamse land onder de zachte meiregen op ons reisdoel aan. Aalst is beschreven in Mededelingenblad no. 73. Na koffie in het moderne Cultureel centrum „De Werf" aldaar liep de groep met drie gidsen de stad in. De agglomeratie Aalst telt 80.000 inwoners en de stad is in allerlei opzichten het centrum ervan. Wij zagen eerst het stadhuis: een streng neoklassiek gebouw en daarachter, in scherp kontrast, het charmante rococo „Land"huis. We keken even bij het Oud- Hospitaal, met een mooi zicht op het koor 342

Stad en lande | 1992 | | pagina 12