van de Sint Maartenskerk. Deze staat wat dichter bij de Dender en in het oudste deel van Aalst. Er is veel in te zien, o.a. muurschilderingen, een sakrementstoren en de „meridiaan van Aalst", een koperen strip in de vloer waarvan de richting is bepaald door de zoninval door een gaatje in een van de kerkvensters op 21 juni op de mid-dag. Via een smal straatje terug naar de Markt met het Belfort en het Gebiedshuisje, het oudste in z'n soort, nu in de steigers. Aan datzelfde plein de „Borse van Amsterdam" waar Amsterdamse kooplieden op weg naar Rijssel overnachten en waar ons een voortreffelijke warme lunch wachtte. Om twee uur zaten we weer in de bus - op weg naar Laarne, 30 km in de richting van Gent. Op de Ring om Gent draaiden we de verkeerde kant op en dat betekende een flink ommetje. Zo zie je nog eens wat, zeiden ze in de tweede bus. In Laarne staat het stoere kasteel, een waterburcht, een museum nu. Een prachtige zilvercollectie, magnifieke meubelen en wandtapijten. En als er ergens - misschien diep verdrongen - bij de aanwezige dames nog een huisvrouwenhart schuil gaat, dan is dat zeker sneller gaan kloppen bij het zien van de onberispelijke staat waarin houtwerk en vloeren zich bevonden. Intussen was het gaan gieten - ook op de bruidsparen die zich in deze unieke omgeving wilden laten vereeuwigen. Wij stapten om 16.30 uur in de bussen en lieten ons via 't dorpje Laarne, waar een aantal deelnemers inmiddels de plaatselijke middenstand begunstigd had, naar Zierikzee terugbrengen - veilig en vlug door de fa. Van Oeveren. Tegen 18.45 uur arriveerden we op 't Kraanplein. Muurschildering in de kapel van het kasteel te Laarne, daterend uit de tweede helft van de veertiende eeuw, voorstellende het offer van Abraham. Helaas slechts vaag zichtbaar. In de 17de eeuw zijn de schilderingen ondergekalkt toen de kapel veranderd werd. De laatste jaren zijn ze in restauratie. 343

Stad en lande | 1992 | | pagina 13