Schoolmeesters, kerken en scheepsrampen In de laatste jaren is door de medewerkers van het Rijksarchief in Zeeland veel werk verzet om het omvangrijke en belangrijke archief van de Zeeuwse Rekenkamer toegankelijk te maken. De resultaten van deze jarenlange werkzaamheden, die nog onverdroten voortgaan, worden nu zichtbaar gemaakt, in de vorm van ook voor Schouwen-Duiveland zeer belangrijke indices. In 1991 kwamen drie toegangen gereed, die voor ons voormalig eiland, grote waarde hebben. Allereerst een index op de bijlagen van de rekeningen van de kantoren van de zogenaamde geestelijke goederen, geordend naar schoolmeesters, voorzangers en kosters. Aan de hand van deze toegang kan worden nagegaan wie schoolmeester, voorzanger of koster waren in alle plaatsen op Schouwen-Duiveland. Ook ziekenbezoekers, klokluiders en andere kerkelijke functionarissen worden hierin opgesomd. Het overzicht loopt over de periode 1575-1806. Een tweede belangrijke toegang is het „Overzicht van de reparaties aan de kerken op Schouwen-Duiveland, Sint Philipsland, Tholen en in Staats-Vlaanderen, 1574- 1799". Deze is aan de hand van de dezelfde bron samengesteld. Beide toegangen zijn vervaardigd door de heer H. Drost. Maritieme speurneuzen kunnen voortaan smullen van het „Overzicht van tussen 1700 en 1807 in de Zeeuwse wateren verongelukte schepen", samengesteld door M. J. de Roos. Deze toegang werd samengesteld aan de hand van de rekeningen en bijlagen van de rentmeesters- generaal van de domeinen van bewesten en beoosten Schelde en de baljuw van de wateren. Vooral uit de tweede helft van de 18e eeuw blijkt veel materiaal bewaard gebleven te zijn over gestrande schepen, onder andere aan de Schouwse kust. Drie belangrijke toegangen maken historisch onderzoek op kerkelijk, onderwijskundig en maritiem terrein voortaan heel wat gemakkelijker. De indices zijn keurig verzorgd. De stukken waarnaar verwezen wordt zijn alle te vinden in het Rijksarchief te Middelburg. Wie wil weten of er aldaar wat van zijn gading is kan deze toegangen ook raadplegen in de bibliotheek van het Streekarchivariaat, Stadhuis, Meelstraat 8 te Zierikzee. H. Uil 346

Stad en lande | 1992 | | pagina 16