Mooie dingen moeten blijven Zierikzee: monumentenstad!? Met de slogan „Mooie dingen moeten blijven" vraagt Stad Lande aandacht voor haar aktiviteiten. In gesprekken blijkt keer op keer dat velen op Schouwen- Duiveland onze doelstelling steunen. Bij ons streven naar behoud van de typisch streekgebonden monumenten en het karakteristieke landschap volgen wij de plannenmakers kritisch. In een vroeg stadium beoordelen wij de bouw- en inrichtingsplannen. Door de bril van Stad Lande gekeken constateren wij keer op keer bedreigingen. Toegegeven, de wereld staat niet stil. Ontwikkelingen gaan verder. Er verandert veel ten goede. We leven niet in een museum. En toch. Niet alle veranderingen zijn de beste. Stad Lande poogt wat bij te sturen. Kamperen bij de boer is een mooie vorm van recreëren. Maar wordt het boer zijn op een kampeerterrein dan praten we over heel iets anders. Een luxe bungalowvakantiepark met accent op park, oogt prachtig. Maar het open Schouwse landschap volbouwen met deze mooie parken vernietigt tegelijkertijd iets moois. Schouwen-Duiveland vaart wel bij de komst van toeristen. Stad Landers zien de gasten graag komen om mee te genieten van de mooie streek. Maar zodra het zwart ziet van de mensen is het niet meer mooi. Stad Landers zijn geen zwartkijkers. A propos, is uw buurman of -vrouw al lid? Wanneer u helpt, kunnen mooie dingen blijven. Hugo Doeleman, voorzitter Ons stukje in het vorige nummer onder deze titel lokte (gelukkig) reactie uit. Op de voorjaarsvergadering ging architekt Kraamer uitvoerig in op de gesignaleerde en volgens ons ongewenste ontwikkelingen, zoals steeds grotere glaspuien, reklameborden, markiezen, eenvormigheid bij nieuwbouw en te hoog bouwen. Hij was het daar niet mee eens. Architekt Kraamer stelde dat de welstandscommissie in Zierikzee juist nogal vér gaat in de zorg voor de monumenten. Toevoegingen met materialen en mogelijkheden van deze tijd moeten z.i. mogelijk zijn. Zo is het in vroeger eeuwen ook altijd gegaan. Het zou anders stilstand betekenen. De eigentijdse elementen moeten natuurlijk wel goed worden afgewogen tegen de bestaande omgeving. Het door ons gevreesde proces waarbij „monumentenstad" „stad met monumenten" zou worden vond hij geen probleem, integendeel. We moeten de binnenstad niet zien als „monument", te behouden zoals het is, als het ware verstard dus, maar juist als stad met monumenten, waarin aanpassingen mogelijk moeten zijn. Overigens was hij het geheel eens met onze noodkreet voor het behoud van het vakwerkpand in het Vrijpoortje. Ons artikeltje had als voornaamste doel de aandacht te vestigen op het toch vooral behouden van de typische sfeer van Zierikzee. Het moet er geen kermis worden. Overal permanent vlaggen hoeft niet. Dat gaat gauw wennen en dan zijn weer sterkere prikkels nodig om de aandacht te trekken. De zo aparte gevelwand moet zichtbaar blijven, anders heeft het behoud er van weinig zin. Dat ook Stad en Lande goed ingepaste nieuwbouw in de binnenstad waardeert blijkt uit de vijf-jaarlijkse toekenning van 333

Stad en lande | 1992 | | pagina 3