Getuige van het verleden Franse namen voorzien. Ter gelegenheid van de verjaardag van Napeleon op 14 aug. ging het fransgezinde stadsbestuur hiertoe over. Zo viel de Korte St. Janstraat de eer te beurt vernoemd te worden naar de meest beroemde Nederlandse admiraal, t.w. Michiel Adriaensz. de Ruyter (1607-1676). Tot het jaar 1813, met het einde van de franse bezetting, werd de Korte St. Janstraat omgedoopt tot „Rue de De Ruiter". Zierikzee was en is nog steeds trots op zijn haven en de visserij, en op hoge en eervolle plaatsen wordt hiervan getuigenis afgelegd. De windvanen op de St. Lieven- Monstertoren (zeilschip), de toren van het stadhuis (Neptunus) en de Zuidhavenpoort (zeemeermin) zijn als symbolen van het maritiem verleden en heden aan te merken. De aanleg van een museumhaven in de Oude Haven roept niet alleen verwachtingen op, maar zal evenzeer het „historische vizioen" zo nabij mogelijk moeten benaderen. Zierikzee, feb. 1992 H. E. S. Sinck Hij staat er nog steeds, op een hoekje van de Balie; een beetje uit het lood, een beetje treurig ook. Hij leunt tegen een kastje vol elektronika in zogenaamde funktionele vormgeving, geflankeerd door quasi klassieke betonnen palen die suggereren aangepast te zijn aan de omgeving: een echte arduinen paal, robuust de eeuwen trotserend om ons te vertellen hoe het geweest is aan de Balie, als in het bijbelse verhaal van Job, waar een boodschapper zijn verhaal beëindigt met de woorden en ik alleen ben overgebleven om het U te melden". Tot het eind van de vorige eeuw was de Balie de enige plaats in Zierikzee waar ruimschoots de gelegenheid was voor grootschalige manifestaties. Havenplein en -park waren toen nog haven, het huidige plein en park bestonden toen nog niet. Zo kunnen we ons voorstellen dat op de Balie, toen het grote plein voor toren en kerk en vlakbij de grafelijke woning, de ridders hun steekspelen en toernooien hielden, de rechtbank er zitting hield en er markten werden gehouden. Kortom het middelpunt van Zierikzee waar het openbare leven zich afspeelde. Tegenwoodig kennen we de dranghekken, die bij manifestaties worden geplaatst, vroeger speelden hier de arduinen palen een grote rol; door het oog in de kop van de paal konden touwen worden gespannen om het publiek op afstand te houden of om het vee aan vast te maken. Waarschijnlijk zijn er eerst houten palen gebruikt. Maar met het groeien van de welvaart en de grootse bouwplannen voor Sint Lievenmonsterkerk en -toren, pasten er geen houten palen meer. Toen zijn ze er gekomen, de stenen palen, robuust, funktioneel, gemaakt om de eeuwigheid te trotseren. Ze hebben er eeuwenlang gestaan en hun dienst gedaan, 338

Stad en lande | 1992 | | pagina 8