'n Ziele in stêên in brons ÜM'fW maar nu zijn ze verdwenen, uit het historisch centrum en het beschermd stadsgezicht, van de plaats waar Zierikzee zijn bestaan begonnen is. Misschien kunnen er nog een aantal van deze arduinen palen worden herplaatst, er is plaats genoeg op de Balie. Zierikzee heeft zoveel gedaan voor zijn grote monumenten, zou het dan ook niet van wijsheid getuigen alert te zijn op de kleine monumenten en een aantal palen te herplaatsen in volle glorie op de plaats waar ze oorspronkelijk hebben gestaan? Die ene afgeknotte arduinen paal op de scheiding van Mol en Havenplein, welke dienst doet als schamppaal, doet toch geen recht aan de oorspronkelijke funktie waarvoor deze palen ooit zijn gemaakt? D. Joppe d' Offertaefel van ,,'t Onze Lieve Vrouwtje" in de dom-kèrreke is êêne blomme-zêêë. 'n Dikke onderd waxine-lichjes getuuge van de verêêring van de gelöövige. 'n Bitje nae vóre lei op 'n söört lessenaer, 'n boek. Nie zöma 'n boek. 't Is 'n grööt uutgevaolle boek om in te schrieven. In dat wier gedae. Op èlleke bladzie stae lêêd in vreugde in dankbaer'eid beschréve. 't Binne eigelijk aomae brieven an dat „Lieve Vrouwtje": Of ze d'r vó wil zurrege dat Liesbet goed deu d'r kraembed komt... Dat Kees z'n examen mit goed gevolg mag aflègge... Of dat vrêêselijke lieën van m'n man een einde mag néme... Of de jongste zeune bewaerd mag bluuve vó die verdöövende middels... Da m'n zö gelukkig binne mit ons kleinkind... Dat Merien noe ten-langen-leste z'n rolstoel eit... Of 't asjeblief gae regene vó de aerbézems... In aolerlei taelen staet 't dae geschréve: de vertèlsels van 't leven, in 't Engels, in 't Chinees, in 't Russisch, in 't krom Nederlans... Wï je wè g'loave, 't is net of je nae pertretten van kennissen kiekt! J'eit 'r aomae a 's van g'öóre of, j'eit 'r zèllef mee te maeken g'ad. 'k Ad 'r buute tegenan stae kieke, tegen die machtige kèrreke. Dien öögen toren mit z'n bèllen, die roerloos, as donkere droppels, achterin de uulegaeten ange. Aol die beelden in versiersels van roamkleurig netuurstêên, die deu 't jonge strewêêl van de kastaojeboamen schemerde... Of 't 'r bie de schepping aomae a was...! Oe èbbe die ménsen, mit 'r gebrekkige kennis van zaeken in gerêê'schap, zoiets gróóts vó mekander gekrége!? Z'ön vergeestelijkt reuzewèrrek 339

Stad en lande | 1992 | | pagina 9