Daar is t/m 29 november a.s. in het Gruuthusepaleis aan de Mariastraat een tentoonstelling te bezichtigen over Lodewijlc: „Mecenas en Europees diplomaat". - In Zierikzee werd op 12 september j.l. de museumhaven („de eerste in Zeeland") offi cieel geopend. Momenteel is slechts één schip aanwezig (zie de frontfoto), maar een ander is toegezegd. Er komen alleen authentieke sche pen. Stad en Lande juicht deze verfraaiing van de historische Oude Haven uiteraard toe en com plimenteert de Stichting Museumhaven. Men kan voor f 25.- lid worden van de Vereniging Vrienden van de Museumhaven (aanmelding bij de Zeilvloot De Zeeuwse Stromen te Zierikzee). - Ons bestuurslid Dr. J. A. Brandenbarg is per 1 juli benoemd tot directeur van het rijks museum Meermanno-Westreenianum in Den Haag. Wij feliciteren hem hiermee alsnog van harte. Het museum bezit een grote verzame ling oude handschriften en boeken, maar ook antieke en oude kunstvoorwerpen. Ton Brandenbarg is van plan e.e.a. voor een groter publiek toegankelijk te maken. Eind vorig jaar is hij de heer W. P. de Vrieze opgevolgd als voorzitter van onze commissie Jaarboek. Hij wijdde in de Kroniek 1991 een artikel aan het uit Zierikzee afkomstige drie luik „Het laatste oordeel", dat in het stadhuis museum t/m 30 oktober te bezichtigen was. - Van het aannemersbedrijf Huurman te Delft werd naar aanleiding van de foto op het vori ge Mededelingenblad in dank ontvangen een brochure betreffende de restauratie van de Ned. Herv. kerk te Brouwershaven. Niet alleen het verhaal van de bouw en de diverse restauraties van de kerk staat er in. maar ook een acht-tal zeer duidelijk en instructieve perspectivische tekeningen met plattegronden van de achtereenvolgende stadia van ver groting tot het huidige kerkgebouw. - Het Maritiem museum Gravensteen te Zierikzee is sinds april j.l. verrijkt met vijf authentieke Nehalennia-altaar beelden, met in de keldergewelven een aparte tentoonstel ling er om heen. Een zeer waardevolle en bezienswaardige uitbreiding! De altaren zijn in de Schaar van Colijnsplaat in 1970 opgevist en afkomstig van een Romeinse Nehalennia-tempel uit de 2e of 3e eeuw na Chr. De nieuwe Kroniek 1992 begint met een arti kel van de heer P. Stuart: Nehalennia in Zierikzee. - De redactiecommissie is verheugd met twee medewerkers te zijn uitgebreid, te weten met mevr. B. Romijn-de Raat uit Scharendijke en de heer H. van Geesbergen uit Zierikzee. Zij meldden zich na de oproep in het vorige Mededelingenblad en zijn zeer welkom. De heer v. d. Lelie moest helaas wegens studiere denen (hopelijk voor tijdelijk) bedanken. Hij verzorgde nog wel de index op de mededelin genbladen. Mevr. M. J. Overbeeke-Sacré is bereid gevonden de kopij op diskette voor de druk ker aan te leveren. - De commissie kleine monumenten en huisnamen kan n.a.v. de oproep in het vorige blad melden versterkt te zijn met mevr. Dijkstra te Dreischor en de heren Hillebrand te Zonnemaire en Kiel (alleen voor fotografie) te Kerkwerve. Hopelijk kunnen de albums van de gemeenten Midden- en Westenschouwen en Brouwershaven in 1993 voltooid worden. Zierikzee zal wat meer tijd vergen. - Op 4 juli werd het oude schoolgebouw te Burgh heropend, nu als museum. Een werk groep van de Stichting Westerschouwen Kultureel met Joop Deuiioo en twee studentes uit Amsterdam, knapte het verwaarloosde gebouw op en richtte drie lokalen in, resp. voor het landschap (strand en duin. binnen- duinen, inlagen en bossen), de geschiedenis (de Karolingische burcht en archeologische vondsten) en een lokaal als schoolklas, geheel in de sfeer van 50 jaar geleden, met oude ban ken, griffels en kolenkachel. Buiten het seizoen is „De Burghse Schoole" gesloten. 358

Stad en lande | 1992 | | pagina 14